Ziemassvētku dekorācijas

Ziemassvētku dekorācijas, tāpat kā Ziemassvētku tradīcijas, ir cieši saistītas Ziemassvētku svinēšanas nozīmi un jēgu, kas senču kultūras mantojuma sargātājiem, ticīgajiem kristiešiem un vairākumam mūsdienu pasaules iedzīvotāju ievērojami atšķiras. Piemēram, pagāniem nav izprotama baznīcā iešana Ziemassvētkos, kristiešiem nav izprotama dekoratīvo salavecīšu un ziemeļbriežu klātbūtne Ziemassvētkos, bet daudziem mūsdienu cilvēkiem nav skaidra bluķa velšana vai egles galotnes rotāšana ar zvaigzni.

Vienkāršiem vārdiem runājot, īsteni pagāni Ziemassvētkos nerotās savu māju ar eņģelīšiem, kristieši nekarinās savās mājās puzurus. Vairākums mūsdienu cilvēku, kuri nav īsti pieskaitāmi ne pagāniem, ne kristiešiem, gan noteikti izrotās savu mājokli ar visu iespējamo – gan ar eņģelīšiem, gan ar puzuriem, gan ar tik populārajiem Ziemassvētku vecīšiem un ziemeļbriežiem.

Tāpat kā Ziemassvētku tradīcijas, tā arī Ziemassvētku dekorācijas jāapskata no trīs dažādiem aspektiem, proti, no ziemas saulgriežu, Jēzus Kristus dzimšanas dienas un lielāko ziemas svētku viedokļa.

Senlatviešu Ziemassvētku rotājumi

Mūsu senči, senlatvieši Ziemassvētkos māju rotāja tikai ar dabīgiem materiāliem, piemēram, smilgām, salmiem, kaltētiem ziediem, ēveles skaidām, dziju, lupatiņām, putnu spalvām, olām, kā arī dārzeņiem un augļiem. No šīm dabas veltēm tika veidoti puzuri un saulītes, ar kuriem detalizētāk varat iepazīties rakstā par senlatviešu Ziemassvētku tradīcijām. Vēlāk senlatvieši Ziemassvētkos neiztika arī bez eglītes, kas arīdzan tika rotāta ar dabā atrodamiem materiāliem. Ziemassvētkos noteikti bija jādedzina arī uguns, tāpēc lielā daudzumā tika degtas gan sveces, gan lampas, gan skali, kas nu kurā laikā bija pieejams un iespējams.

Kristiešu Ziemassvētku rotājumi

Kristiešu Ziemassvētkiem piederas Ziemassvētku eglīte, kuras galotni rotā Betlēmes zvaigzne, Adventes vainags, sveces un svecītes, dekorācijas ar eņģeļu motīviem, kā arī betlēmītes, ar kurām detalizētāk varat iepazīties rakstā par kristiešu Ziemassvētkiem.

Mūsdienu Ziemassvētku rotājumi

Kā jau pieminēts, vairums mūsdienu cilvēku Ziemassvētkos rotājumiem un dekorācijām izmanto lielāko daļu no iepriekš pieminētā, taču īpaši populāras ir dažāda veida sveces un svečturi, Betlēmes zvaigzne egles galotnē, Adventes vainags un dažāda veida eņģeļu attēlojumi. Tāpat teju ikvienā mājā ir atrodami dažāda veida salavecīšu, kamanu, ziemeļbriežu, rūķu, dāvanu, sniegavīru, sniegpārslu, zvaigžņu, egļu, zvanu, cimdu, zeķu, konfekšu-nūjiņu, piparkūku u.c. elementu attēlojumi.

Tāpat visiem ir zināmas tādas mūsdienu Ziemassvētku dekorācijas kā, piemēram, krāsainās elektronisko lampiņu virtenes, citi elektroniski, tumsā spīdoši elementi, piemēram, zvaigznes, pārslas, zvani, salavecīši, sniegavīri utt., egles bumbas, virtenes, eņģeļu mati, kā arī pati Ziemassvētku eglīte, kas var būt gan dabīga, gan mākslīga. Tāpat populāri ir arī dažāda veida Ziemassvētku vai ziemas augi, piemēram, puansetija jeb Ziemassvētku puķe un egles, priedes, dzīvības koka vai kāda cita mūžzaļa koka zari.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker