Ziemassvētku ticējumi

Lielu daļu no latviešu nemateriālās kultūras mantojuma veido ticējumi, tostarp arī Ziemassvētku ticējumi, kas mūsdienās tiek uzskatīti par unikālu vērtību un nereti tiek dēvēti par māņticību. Neskatoties uz to, ka senču ticējumi nereti tiek uzskatīti par tukšu māņticību, nenoliedzami vairums no mums tos dažādās situācijās atminas un pievērš tiem uzmanību, ticot, ka ticējumi ne velti tiek saukti par ticējumiem. Nav noslēpums, ka senās tautas, dzīvojot ciešā saskarē un saskaņā ar dabu, par sakarībām dabā noteikti zināja daudz vairāk nekā mēs, kas dzīvo lielākoties urbānā un tehnoloģiskā vidē.

Senlatvieši, būdami pagāni un dzīvodami saskaņā ar dabu, pievērsa lielu vērību apkārt notiekošajiem procesiem kā dabā, tā arī sadzīvē. Senlatvieši acīgi vēroja un unikālā veidā centās izskaidrot šo procesu cēloņus un sekas, kā arī to savstarpējās sakarības. Uz šo novērojumu un ticības pamata radās ticējumi.

Interesanti, ka šos ticējumus zināja un tiem ticēja teju visi senlatvieši, kas liek domāt, ka ikviena ticējuma pamatā ir ne viens vien novērojums, bet gan vairāku novērotāju vienprātība, kas ticējumus padara ticamus un vērā ņemamus. Protams, mūsdienu cilvēkam, kura domāšana ievērojami atšķiras no senču domāšanas, šie ticējumi var šķist absurdi, tomēr tas nenozīmē, ka tie tādi ir. Nav noslēpums, ka katru laikmetu pavada atšķirīga domāšana, taču tas nenozīmē, ka tā ir aplama – mums, mūsdienu cilvēkiem, atliek vien novērtēt šo mūsu senču mantojumu un rūpēties par tā tālāknodošanu.

Iepazīstieties ar izplatītākajiem senlatviešu Ziemassvētku ticējumiem, kuriem ticot un pēc kuriem vadoties, mūsu senču organizēja savu ikdienu un svētkus. Kas zina, varbūt kāds no ticējumiem noderēs arī jums un palīdzēs tādā vai citādā veidā ielūkoties nākotnē un ietekmēt to par labu sev. Jāpiemin, ka uz ticējumu bāzes attīstījās arī zīlēšanas tradīcijas, kas īpaši tika piekoptas tieši Ziemassvētku laikā, kas ir saules griežu laiks, pēc kura aizsākas jaunais Saules gads. Tā kā, šķiet, ikviens vēlas zināt, ko nākamais gads tam ir sarūpējis, tad lieliska iespēja, kā to uzzināt, ir nodarbošanās ar zīlēšanu tieši Ziemassvētkos.

 • Photo of Zīlēšana Ziemassvētkos

  Zīlēšana Ziemassvētkos

  Par nākotni: Ziemassvētku vakarā kausiņā izkausē metālu (svinu vai alvu) vai sveču taukus un izkusušo masu strauji ielej aukstā ūdenī.…

  Lasīt tālāk »
 • Photo of Ziemassvētku ticējumi

  Ziemassvētku ticējumi

  Par nākotni: Kas Ziemassvētku rītā agri ceļas, tas visu gadu staigā neizgulējies; Lai visu gadu varētu agri pamosties, Ziemassvētku rītā…

  Lasīt tālāk »
Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker