TradicionālieZiemassvētkiZiemassvētku tradīcijas

Ziemassvētki

Šķiet, vēl pavisam nesen svinējām Ziemassvētkus, tomēr ir pagājis (lai neteiktu “paskrējis”) vēl viens gads, un jau atkal ir jāgatavojas Ziemassvētkiem. Ziemassvētki 2016 ir jau priekšnamā, un jau pavisam drīz tie vērs durvis un ienāks ikvienā mājā. Atkal jādomā, ko dāvināt saviem tuvajiem un mīļajiem, ko gardu un pārsteidzošu celt svētku galdā, ar kādiem rotājumiem dekorēt savu mājokli, kur un kā pavadīt Ziemassvētku vakaru, un tā tālāk un tā vēl joprojām. Tas ir nebeidzamais stāsts, kas nemitīgi nodarbina mūsu prātus un kas atkārtojas ik gadu tieši ap šo laiku, kad līdz Ziemassvētkiem palikušas vairs pāris nedēļas.

ziemassvetki-2016-1

Protams, šī gatavošanās parasti ir daudz laikietilpīgāka un darbietilpīgāka nekā pašu svētku svinēšana, bet tā, šķiet, notiek visos svētkos. Mēs domājam un rūpējamies par to, lai svētki sagādātu prieku un citas neaizmirstamas un, protams, pozitīvas emocijas. Svētki ir tikai mirklis, kas te ir un te nav, tomēr ir svarīgi, lai šis mirklis būtu pēc iespējas patīkamāks. Šī iemesla dēļ mūs pirms svētkiem pārņem tāds kā pirmssvētku drudzis, kas īpaši spilgti ir novērojams tieši pirms Ziemassvētkiem, kas, jāsaka, ir vieni no populārākajiem un vērienīgākajiem svētkiem ne vien Latvijā, bet arī visā pasaulē.

ziemassvetki-2016-4

Ziemassvētki, kā ierasts, paies ātri un nemanāmi, bet emocijas, kas tiks gūtas šo svētku laikā, uzkavēsies mūsu sirdīs nedaudz ilgāk. Tieši šīs emocijas, kas gadu no gada tiek gūtas svētkos, ir tās, kas izraisa mūsos ilgas un liek ar nepacietību gaidīt nākamā gada Ziemassvētkus. Mums, pieaugušajiem, šī ilgošanās pēc Ziemassvētkiem vairs nav tik izteikta kā, piemēram, bērniem, tomēr, atzīsim, ka arī mēs tos gaidām, jo svētki un it īpaši Ziemassvētki taču ir tik patīkami.

ziemassvetki-2016-5

Ziemassvētkiem piemīt kaut kāda īpaša, pat mistiska aura, kas tos padara tik pievilcīgus teju ikviena cilvēka acīs. Ziemassvētki ir laiks, kad pasaule kļūst gaišāka un līdz ar to arī labāka. Melno zemi pārklāj baltas sniega kupenas, logos iemirdzas lampiņu virtenes, tumšākajos kaktos iedegas svecītes, bet cilvēku sirdis, kas ikdienas steigā un darbos ir nedaudz nocietinājušās, pārtop par tādu kā pārpilnības ragu, no kura aumaļām plūst labestība. Mūsos rodas vēlme būt labiem, darīt labu un dāvāt labu. Te nu jāsaka – neizskaidrojami, bet fakts.

ziemassvetki-2016-6

Varbūt tieši šī neizskaidrojamā labestība, kas ap Ziemassvētku laiku iezogas pat viscietākajās sirdīs, ir tas Ziemassvētku brīnums? Nevis Ziemassvētku vecītis, kas ik gadu “savairojas” miljonos eksemplāru, nevis dārgas dāvanas, kuras, kā saka, savelkot ciešāk jostas, esam atļāvušies uzdāvināt saviem bērniem, nevis ilgi gaidītais sniegs, kas pēdējos gados Ziemassvētkos priecē mūs arvien retāk, bet gan labestība, kuras ikdienā mums tik ļoti pietrūkst. Kādēļ mēs nevarētu būt tik labsirdīgi vienmēr, nevis tikai Ziemassvētkos? Kādēļ ir jābūt kādam īpašam notikumam, lai mēs kļūtu labi un darītu labus darbus?

ziemassvetki-2016-3

Jā, tieši šī labestība un sirds gaišums, ko izteikti varam novērot Ziemassvētku laikā, ir tas, kas mums pietrūkst, kad gaidām nākamā gada Ziemassvētkus, un ko mēs dēvējam par brīnumu. Vai nav skumji, ka mūsu ikdienā tā labā ir tik maz, ka tas ir dēvējams par brīnumu? Brīnums ir gluži kā izmirstoša suga, kas visām varītēm ir jācenšas glābt, lai tā neizzustu pavisam un lai pēc laika par to nerunātu kā par vēsturi. Kā mēs to varam izdarīt? Pirmkārt, kļūt labsirdīgi un dāvāt savu labestību Ziemassvētkos un, otrkārt, nepārstāt to darīt arī pēc svētkiem.

ziemassvetki-2016-2

Mūsdienu pasaulē, kurā tā jau ir tik daudz ļaunuma, ir grūti saglabāt šo labestību sevī un dalīties ar to ar citiem, tomēr, ja tas ir iespējams Ziemassvētkos, kādēļ lai tas nebūtu iespējams arī pārējā laikā? Ja jūs neticat, ka tas ir iespējams, tad novēlam jums spēcīgu un nepārejošu ticību tajā, ka tas tomēr ir iespējams, un, protams, spēku saglabāt šo labestību sevī par spīti dažnedažādām nebūšanām un dalīties ar to ne vien ar saviem tuvajiem un mīļajiem, bet arī ar visu pasauli. Būt labam nav ne grūti, ne sarežģīti, ne dārgi – mazliet vairāk smaidu, cieņas un laipnības vienam pret otru, un pasaule kļūs gaišāka ne tikai Ziemassvētkos, bet arī ikdienā!

ziemassvetki-2016-7

Lai jums mierīgi un sirds silti šie Ziemassvētki 2016!

 

Līdzīgi raksti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker