Līgo ticējumi
Vairākums Līgo svētku tradīciju ir saistītas tieši ar senlatviešu ticējumiem, proti, svētku laikā, nereti pat rituālā veidā, darīja konkrētas lietas, ticot, ka tās risinās tādu vai citādu problēmu, vai gluži vienkārši veicinās kādas parādības attīstību. Dažkārt nekas netika darīts, bet pēc konkrētiem apstākļiem tika paredzēti jeb zīlēti likumsakarīgi nākotnes notikumi.
Tā kā Jāņi visos laikos tika uzskatīts par maģisku laiku, tas bija ideāli piemērots buršanām jeb maģiskiem rituāliem, zīlēšanai un brīnumainai dažādu apstākļu veicināšanai un iekustināšanai sev vēlamā virzienā. Tieši tāpēc ticējumi bija ļoti būtiska svētku rituālā sastāvdaļa, kā arī otrādi – dažādas sakarības veicināja ticējumu veidošanos, kas ir saglabājušies līdz pat mūsdienām. Liela daļa no tiem svētku laikā vēl aizvien tiek ievēroti un piekopti, piemēram, mazgāšanās Jāņu rīta rasā, negulēšana Jāņu naktī, lēkšana pāri ugunskuram, lauku apskriešana, precinieka zīlēšana dažādos veidos u.tml.
-
Ticējumi par maizes cepšanu
Mīklas mīcīšana Mīcot mīklu, jādusmojas, lai tā labi rūgtu. Mīcot mīklu, jābaras vai jāizdod kādu citu troksni, lai tā labi…
Lasīt tālāk » -
Ticējumi par pirtī iešanu
Pirts un tās apmeklēšana ir neatņemama Jāņu tradīciju sastāvdaļa. Kā senāk, tā arī mūsdienās Jāņu svinēšana nav iedomājama bez iešanas…
Lasīt tālāk » -
Top 15 Līgo svētku ticējumi
Skaistums Lai iegūtu skaistumu, tad Jāņu rītā ir jāmazgājas rasā. Ja meitas mazgājas kviešu rasā, tad viņām ir baltas sejas.…
Lasīt tālāk »