Līgo receptes

Kā zināms, senlatvieši neko nedarīja tāpat vien, it īpaši svētkos – katrai darbībai bija sava jēga un skaidrojums. Arī galdā tika celts tikai tāds ēdiens un dzēriens, kas saskanēja ar svētku būtību.

Līgo svētkos galdā tika likts galvenokārt tāds ēdiens, kas vizuāli atgādināja vai simbolizēja sauli, kā jau tas saulgriežos pienākas. Šī iemesla dēļ viens no galvenajiem Līgo svētku ēdieniem ir Jāņu siers – dzeltens un apaļš, nu gluži kā pati saulīte. Jāņu siera gatavošana un pasniegšana ne vien cildina un godā sauli, bet arī veicina govs piena ražu turpmākajai nākotnei. Tāpat tika gatavoti arī citi apaļas formas ēdieni, piemēram, pīrāgi, maize, maizītes, plāceņi, rauši, pirmās zemenes un tiem līdzīgi ēdieni. Runājot par ēdieniem, vēl senlatviešu svētku galda neatņemama sastāvdaļa bija cūkgaļa jebkādā veidā. Mūsdienās, kā zināms, cūkgaļas ēšana Līgo svētkos izpaužas vairs tikai kā šašlika ēšana. Šašliks, protams, nav latviešu tradicionālās virtuves ēdiens, bet ir vismaz kaut kas līdzīgs tradicionālajam Līgo svētku cūkgaļas ēdienam.

Ja runājam par svētku dzērieniem, tad Līgo svētku dzērieni vizuāli gan neatgādināja sauli, bet to galvenā pagatavošanas un dzeršanas jēga bija miežu ražas godināšana un veicināšana nākamajai vasarai. Senlatvieši Līgo svētkos gatavoja un lietoja miežu iesala alu un īpašo medalu (alu, kam tika pievienots medus saldumam), bet tie, kuri alkoholu nelietoja, gatavoja un dzēra kvasu, kura pagatavošanai arīdzan tika izmantots miežu iesals.

Recepšu sadaļā tiek aplūkoti tradicionālie un populārākie Līgo svētku ēdieni, kā arī interesantas un mūsdienīgas šo ēdienu variācijas.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker