LīgoTradicionālie

Vasara bez odiem? Uzzini kā! (raksts + infografika)

Odi var sagandēt jebkuru ieceri jauki pavadīt vakaru ārā, piemēram, atpūšoties ar draugiem līgo vakarā pie ugunskura ezera krastā. Lai gan daudziem liekas, ka cīnīties ar odiem ir bezjēdzīgi un praktiski nekas tos nespēj aizbaidīt kaut uz vienu vakaru, tomēr ir vairāki efektīvi līdzekļi, kas palīdzēs odus aizbaidīt vismaz uz pāris stundām, kā arī palīdzēs samazināt to skaitu pagalmā, piemājas dārzā, parkā vai jebkurā citā vietā. Šajā rakstā esam apkopojuši informāciju par to, kādā veidā odi spēj saost cilvēkus pat no 45 metru attāluma, padomus, kā pasargāt sevi no odu kodumiem, ieteikumus odu skaita samazināšanai apkārtējā vidē, kā arī efektīvākos līdzekļus ādas apstrādei pēc odu dzēlieniem.

Šajā rakstā lasi:

odi-infografiks-visisvetki



8 LIETAS, KAS PIEVILINA ODUS

1. Gēni

geniVarbūt kādreiz esi pamanījis, ka vieni cilvēki odus piesaista vairāk nekā citi? Agrāk zinātnieki to skaidroja tā, ka odus piesaista dažādi ēdienu aromāti, tāpēc odi daudz labprātāk izvēlēsies lidot pie tā cilvēka, kurš tikko ir ēdis sāļu un treknu ēdienu vai iedzēris alu, kas savā ziņā arī ir taisnība, taču visai nesen zinātnieki ir atklājuši, ka tieši gēni ir viens no spēcīgākajiem indikatoriem tam, vai ods izvēlēsies iedzelt tev vai cilvēkam, kas stāv tev tieši blakus. Katram cilvēkam ir unikāls gēnu sastāvs, kas nosaka dažādas mūsu ķermeņa īpašības, piemēram, kā mēs izskatāmies vai kā smaržojam.

Nesenais eksperiments Londonas Higiēnas un Medicīnas skolā pierāda to, ka gēnu īpatnības patiešām palielina iespējamību, kas ods izvēlēsies tieši tevi, kā savu upuri. Viena no lietām, kas visvairāk piesaista odus ir tieši ķermeņa aromāts, kuru nosaka cilvēka gēni un kurš katram cilvēkam ir atšķirīgs. Eksperimentā tika pārbaudīts, kā odus piesaista identiskie un neidentiskie dvīņi un tika konstatēts, ka odu kodumu sadalījums starp katriem diviem identiskajiem dvīņiem bija ļoti līdzīgs, savukārt starp katriem diviem neidentiskajiem dvīņiem atšķirīgs, kas pierāda to, ka gēni patiešam ir viens no faktoriem, kā odi izvēlas sev tīkamākus cilvēkus.


2. Ogļskābā gāze

oglskaba gazeViens no galvenajiem veidiem, kā odi spēj saost cilvēkus ir pateicoties cilvēka izelpā esošajai ogļskābajai gāzei. Odu ķermenī atrodas specifisks orgāns, kas darbojas kā ogļskābās gāzes uztvērējs un spēj saost ogļskābo gāzi pat no 45 metru attāluma. Cilvēka ķermeņa aromātus vai siltumu odi spēj sajust tikai atrodoties ļoti tuvu ādai un šos aromātus var nobloķēt izmantojot dažādus odu atbaidītājus, taču ogļskābo gāzi no mūsu izelpas nobloķēt ir praktiski neiespējami, tāpēc elpošana piesaista odus no visas tuvākās apkārtnes. Cilvēks vidēji izelpo tikai 4% ogļskābās gāzes katrā izelpā, kas var likties maz, taču vējš šīs daļiņas var aiznest lielākos attālumos apkārt mums, tādējādi piesaistot odus no vairāku desmitu metru attāluma.

Interesanti ir tas, ka jo vairāk CO2 gāzes mēs izelpojam, jo vairāk odus piesaistām. Tāpēc cilvēki sportojot piesaista vairāk odus, jo dziļāka un paātrināta elpošana izdala vairāk CO2 gāzes, kā arī cilvēki ar lielāku masu, tajā skaitā grūtnieces, arī izdala vairāk ogļskābās gāzes, tāpēc viņiem pastāv lielāka iespēja tikt sadzeltiem.


3. Pienskābe

pienskabePienskābe ir viela, kas izdalās no cilvēka ķermeņa, kad tas sporto un svīst. Pienskābe ir vēl viens spēcīgs odu piesaistītājs un jo vairāk tu sporto, jo vairāk pienskābes tavs ķermenis izdala un palielinās iespēja tikt sadzeltam no odiem. Pienskābe tiek izdalīta arī tad, kad mēs ēdam sāļus ēdienus vai ēdienus, kas ir bagāti ar kāliju. Lai veiksmīgāk izvairītos no odiem rūpīgi nomazgājies ar ziepēm pēc katra treniņa un ļauj ķermenim nožūt pirms dodies ārā, kā arī izvairies ēst sāļu pārtiku, kā čipsus un citas uzkodas vietās, kur apgrozās daudz odu.


4. Mitrums un sviedri

svisanaVislabāk odus var piesaistīt ar mitrumu. Mitrums un ūdens ir viena no nepieciešamākajām lietām, lai odi varētu izdzīvot un vairoties, jo odu mātītēm nepieciešama vieta ar stāvošu ūdeni, kur tās var izdēt oliņas.

Cilvēks, svīstot, izdala lielu daudzumu mitruma, kas dabīgi piesaista odus. Tātad sportojo cilvēka ķermenis izdala vairāk ogļskābās gāzes, vairāk pienskābes un vairāk mitruma un sviedru, kas visi ir spēcīgi odu piesaistītāji. Papildus, sportojot cilvēku elpa izdala arī palielinātu skaitu ūdens molekulu, kas arī piesaista odus. Lai izvairītos tikt sadzeltam no liela odu skaita, iesakām izvairīties sportot vietās, kur odi mēdz uzturēties visbiežāk, kā, piemēram, mežā, tuvu purviem vai dīķiem, tuvumā mitrām pļavām ar garu zāli un līdzīgām vietām.


5. Ķermeņa temperatūra

kermena-temperaturaAsinis, kas riņķo pa cilvēka asinsvadiem izdala siltumu un odi šo izdalīto siltumu spēj sajust izmantojot speciālus orgānus, lai varētu atrast vietas mūsu ķermenī, kur asinsvadi ir tuvāk ādas virsmai un lai varētu vieglāk piekļūt asinsvadam, ar snuķīti caurdurot cilvēka ādu. Tātad ogļskābo gāzi no mūsu izelpas odi izmanto, lai sajustu cilvēku no distances un kad ods jau ir pielidojis pavisam tuvu savam upurim, tas izmanto cilvēka ķermeņa radīto siltumu, lai atrastu atklātas vietas uz ādas, kas nav aizsargātas ar apģērbu un varētu tajās iedzelt savu snuķīti un sūkt asinis. Lai pasargātu savu ķermeni no odu kodumiem, velciet vaļīgu un gaišu apģērbu, kas nosedz arī tādas vietas kā galvu, kaklu un potītes, kuras bieži paliek nenosegtas un kurām odi var viegli piekļūt.


6. Smaržas un ādas kopšanas produkti

smarzasDažādas smaržas un ādas kopšanas produkti ar puķu un augļu aromātiem arī var piesaistīt odus. Lai iegūtu enerģiju odi sūc nektāru no puķēm un augļiem, tāpēc ir dabīgi, ka šādi aromāti viegli piesaistīs odus, kas devušies pēc maltītes atklās, ka ir saoduši nevis puķi vai augli, bet cilvēku, un pavisam noteikti neatteiksies jums iedzelt. Produkti no kuriem vajadzētu izvairīties ir smaržas, šampūni, dušas želejas, sauļošanās krēmi, losjoni un ādas krēmi, kā arī veļas pulveri un mīkstinātāji, kas satur puķu un augļu aromātus.

Tāpat daži ādas kopšanas līdzekļi satur pienskābi, kas ir spēcīgs odu piesaistītājs, tāpēc ir ieteicams izvairīties lietot šādus produktus pirms doties atpūsties vietās, kur uzturas liels odu skaits.


7. Kustības

kustibasOdi spēj noteikt arī cilvēka ķermeņa kustības, novērojot gaismas viļņu izmaiņas sev tuvumā. Cilvēku un dzīvnieku kustība var pievilināt odus, taču cilvēka izdalītajai ogļskābajai gāzei, ķermeņa aromātam, siltumam, pienskābei un sviedriem būs daudz lielāka nozīme tajā, kā odi spēj mūs sajust.


8. Tumšs apģērbs

Lai gan salīdzinoši nenozīmīgs, tomēr viens no faktoriem, kas pievilina odus ir tumšs apģērbs. Tumšs apģērbs piesaistīs lielāku odu skaitu nekā gaišs apģērbs, tāpēc izvairieties vilkt garās džinsu bikses un tumšus t-kreklus atrodoties mežā vai citās vietās, kur uzturas liels odu skaits.


6 PADOMI, KĀ PASARGĀT SEVI NO ODU KODUMIEM

1. Neuzturies ārā laikā, kad odi ir visaktīvākie

odu-aktivitate

Viena no pamatlietām, kā veiksmīgi izvairītie no odiem ir vienkārši neuzturēties ārā diennakts laikā, kad odi ir visaktīvākie. Pasaulē ir vairāk nekā 3500 atklātas odu sugas un ļoti liela daļa no odu sugām ir visaktīvākās tieši vakaros, kad ārā sāk krēslot, kā arī agri no rīta. Šajā laikā parasti ir mierīgi laika apstākļi un vējš ir norimis, kas odiem ļauj viegli meklēt savus upurus. Lielai daļai odu šķirņu nepatīk atrasties tiešā saules gaismā, tāpēc dienas laikā tie izvēlas uzturēties dažādās tumšās un mitrās vietās.

2. Aizsargā iekštelpas no odiem

pretodu-tikls

Ja kādreiz esi saskāries ar odu dūkšanu vakarā tieši pirms gulētiešanas, kas neļauj mierīgi iemigt, noteikti zināsi, cik kaitinoši tas var būt. Lai izvairītos no šīs kaitinošās dūkšanas, kā arī lai no rīta nepamostos ar niezošu oda kodumu uz ādas, ir nepieciešams pasargāt arī savas iekštelpas no odiem.
Visvienkāršākais, ko tu vari darīt, ir aizvērt visus logus un durvis odu aktīvajā laikā, respektīvi vakaros, naktīs un agri no rīta. Taču ne vienmēr tas ir iespējams, jo vasarā karstā saule uzkarsē iekštelpas līdz augstām temperatūrām un siltās naktis nepalīdz šo temperatūru īpaši samazināt, tāpēc nepieciešams atvērt logu vismaz pirms gulētiešanas, kas, pat ja atvērts uz īsu laiku, dos iespēju vairākiem odiem ielidot istabā. Šādos gadījumos ieteicams izmantot odu tīklus, ko var vienkārši uzlikt durvju vai rogu spraugās. Odu tīkls ļaus svaigam gaisam ieplūst istabā, taču, pateicoties mazajiem caurumiņiem tīklā, neļaus odiem iekļūt istabā.

3. Izvēlies atbilstošu apģērbu atrodoties ārā

apgerbs-pret-odiem

Viens no veiksmīgākajiem veidiem, kā sevi pasargāt no odiem atrodoties ārā, ir velkot tādu apģērbu, kas pārklāj maksimāli daudz ķermeņa daļas, atstājot pēc iespējas mazāk kailas ādas, kur ods varētu iedzelt. Diemžēl šis ne vienmēr ir tik vienkārši izdarāms, jo odi var izkost cauri plānam audumam, tāpēc bieži vien esam pieredzējuši, ka iedzelt caur t-kreklu odiem nesagādā nekādas problēmas. Mūsu ieteikums ir izvairīties no pieguļoša apģērba vilkšanas, kad dodaties pastaigā pa mežu vai parku un labāk izvēlēties platu apģērbu, vēlams gaišās krāsās. Neaizmirstiet aizsargāt arī tādas ķermeņa daļas, kā galvu, kaklu, potītes, plaukstas un citas, bieži nenosegtas, ķermeņa daļas. Galvā ieteicams likt cepuri, kas pasargā arī ausis no kodumiem, ap kaklu var apsiet lakatiņu un kājās uzvilkt garās zeķes, kas pasargās potītes no odiem.

4. Samazini odu skaitu sev apkārt

kur uzturas odi

Viena no lietām, kas palīdzēs samazināt odu populāciju ilgākā laika periodā ir atbrīvošanās no visām stāvoša ūdens krātuvēm savā pagalmā, dārzā vai citā līdzīgā, ierobežota izmēra teritorijā. Šī ir ļoti vienkārša, bet efektīva metode, ja gribi ievērojami samazināt odu skaitu, piemēram, savā pagalmā vai apkārt mājai. Odu mātītēm ir nepieciešama vieta, kurā ir sakrājies ūdens un nostāvējis vismaz pāris dienas, lai tajā varētu iedēt oliņas, no kurām vēlāk izšķiltos jauni odi. Lai ilgtermiņā samazinātu odu skaitu, piemēram, pagalmā vai dārzā, ir nepieciešams atrast šādas vietas, kurās var uzkrāties lietusūdens un no tām atbrīvoties, kā arī pēc katrām ilgākām lietavām pārbaudīt, vai nav radušās jaunas vietas, kur lietus ūdenim uzkrāties.

Iespējamās vietas, kur var uzkrāties lietusūdens un no kurām vajadzētu atbrīvoties:

  • Metāla vai plastmasas bundžiņas, kannas, trauki, spaiņi, atkritumu tvertnes utt.
  • Metāla mucas un cisternas
  • Vecas riepas un citi objekti no gumijas, kas var uzkrāt ūdeni
  • Augu un puķu podiņi
  • Āra vannas un baseini bez hlorēta ūdens
  • Dzīvnieku ūdens un ēdiena trauciņi
  • Aizsērējušas ūdens rensteles
  • Koku starpas, kurās var uzkrāties lietusūdens
  • Lielas peļķes, kas neizžūst ilgāku laiku
  • Dīķi
  • Purvainas pļavas un dārzi ar stāvošu ūdeni

5. Izmanto dabīgos un ķīmiskos pretodu līdzekļus

Odu atbaidītāji ir populārākais veids, kā uz īsāku laiku (no pusstundas līdz pāris stundām) veiksmīgi atbrīvoties no odiem. Vispopulārākie odu atbaidītāji šobrīd ir tieši ķīmiskie losjoni un aerosoli, jo tie maksā lētāk, tos ir viegli lietot, tie nāk ērtos iepakojumos, kurus ir viegli paņemt līdzi, bet pats galvenais, tie nodrošina nepieciešamo aizsardzību pret odiem, taču arvien populārāki kļūst arī dabīgie odu atbaidītāji. Katrā no ķīmiskajiem un dabīgajiem pretodu līdzekļiem ir kāda aktīvā viela, kas rūpējas par aizsardzību no odiem, bloķējot dažādus aromātus ko izdala mūsu ķermenis, kurus odi izmanto lai mūs atrastu. Turpinājumā apskatīsim populārākos dabīgos un ķīmiskos knišļu atbaidītājus, cik spēcīgi un droši tie ir un cik ilgi spēj nodrošināt aizsardzību pret odiem.

Dabīgie pretodu līdzekļi

Citronzāles eļļas

Screen Shot 2015-06-18 at 16.45.55

No dabā sastopamajiem augiem vispopulārākais odu atbaidīšanas līdzeklis ir citronzāles eļļa (angliski – citronella). Citronzāles eļļa tiek iegūta no dažādām citronzāles auga sugām, sastampājot tā lapas un kātiņus. Iegūto citronzāles eļļu, kopā ar citām odus atbaidošām vielām, izmanto dažādos pretodu līdzekļos, sākot no aerosoliem, losjoniem un odu atbaidošajām svecēm, līdz pat pretodu aprocēm un citiem produktiem. Citronzāles eļļa palīdz arī nomierināt odu koduma vietas, taču ir cilvēki, kas ir alerģiski pret šo vielu, tāpēc jābūt uzmanīgiem lietojot citronzāles eļļu uz savas ādas.

Citronzāles eļļu var lietot uz ādas un tā nodrošinās no pusstundas līdz pāris stundām ilgu aizsardzību pret odiem. Šī eļļa darbojas tāpat kā citi odu atbaidītāji, bloķējot dažādus aromātus, ko izdala cilvēka ķermenis, lai odi tos nespēj atrast. Kā mīnusu šai eļļai var minēt īso aizsardzības laiku, ko tā nodrošina pret odiem, salīdzinājumā ar ķīmiskajiem odu atbaidītājiem. Pretodu līdzekļus, kas satur citronzāles eļļu var iegādāties jau gatavos produktos vai arī šādu līdzekli var izveidot pats, izmantojot kādu no daudzajām internetā atrodamajām receptēm. Kā pāris citus, mazāk efektīvus augus, kas atbaida odus var minēt lavandu, piparmētru un eikaliptu eļļas, kas bieži tiek sajauktas kopā ar citronzāles eļļu veidojot dabīgos pretodu līdzekļus.

Pretodu sveces

citronella-pretodu-svece

Kā vienu no populārākajiem dabīgajiem odu atbaidītājiem var minēt arī aromātiskās pretodu sveces, kuru sastāvā bieži vien tiek izmantota tieši citronzāļu eļļa. Diemžēl pretodu sveces tiek uzskatītas par diezgan neefektīvu odu atbaidītāju, jo darbojas tikai ļoti mazā distancē (aptuveni 1 metra rādiusā ap sveci), kas nozīmē, ka jums būs nepieciešamas vainu vairākas sveces ar ko nosegt lielāku teritoriju, vai visu laiku nāksies atrasties metra attālumā no sveces. Papildus, sveces degšanas procesā izdala ogļskābo gāzi, kas, kā jau noskaidrojām, ir spēcīgs odu pievilināšanas līdzeklis, tāpēc zemas kvalitātes pretodu sveces var nevis kalpot kā odu atbaidītājs, bet tieši pretēji, piesaistīt lielāku odu skaitu ap sveci.

Ķīmiskie pretodu līdzekļi

DEET

deet-lidzeklis

DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide) ir ķīmiskais nosaukums pasaulē vispopulārākajai aktīvajai vielai, kas tiek izmantota pretodu līdzekļos jau vairākus desmitus gadu, tā kā iespējams būsiet pamanījuši šo nosaukumu uz etiķetēm arī Latvijas veikalos nopērkamajiem pretodu līdzekļiem. DEET tika izgudrots ASV II Pasaules Kara vajadzībām, lai aizsargātu ASV karavīrus misijās tropu reģionos no odiem un to pārnēsātajām slimībām.

Pretodu līdzekļi parasti satur DEET koncentrācijās no 15-50% un spēj nodrošināt no pāris līdz pat 12 stundām ilgu aizsardzību pret odiem, atkarībā no aktīvās vielas koncentrācijas pretodu līdzeklī. Dažādās pasaules valstīs, kā ASV un Kanāda, ik pa laikam notiek plašas diskusijas par šīs ķīmiskās vielas atstātajām, negatīvajām sekām uz cilvēka ķermeni, taču līdz šim nav zinātniski pierādīts nedz tas, kāpēc DEET ir tik efektīvs pret odiem, nedz arī tas, ka DEET radītu kādas negatīvas sekas uz cilvēka veselību. Taču lietojot gan šo, gan citus ķīmiskos pretodu līdzekļus ir jābūt piesardzīgam un obligāti jāizlasa to lietošanas instrukcija. Ir arī svarīgi atcerēties, ka DEET nenogalina, bet tikai aizbaida odus uz noteiktu laiku. DEET is šobrīd labākais odu atbaidītājs un neviens cits dabīgs vai ķīmisks pretodu līdzeklis nespēj nodrošināt tik spēcīgi un ilgu aizsardzību pret moskītiem.

Picaridin

picaridin-lidzeklis-pret-odiem

Picaridin ir jaunāka odu atbaidīšanas viela, kas, tāpat kā DEET, pamatā tiek izmantota pretodu aerosolos un losjonos. Odu atbaidītāji, kas satur picaridin arī spēj nodrošināt vairāku stundu aizsardzību pret odiem, taču pretēji līdzekļiem, kas satur DEET, tie neatstāj eļļainus, grūti tīrāmus traipus, tiem arī nav specifiska aromāta un tie nevar sabojāt tādus materiālus, kā plastmasa.

6. Izmanto ierīces odu skaita samazināšanai

Visefektīvāk ar odiem var cīnīties ilgtermiņā samazinot to skaitu, piemēram, savā pagalmā, dārzā, vai citā āra teritorijā, kur vēlaties pavadīt laiku bez odiem. Latvijā šīs metodes pagaidām ir diezgan neizplatītas, taču citās pasaules valstīts, kā ASV, Kanāda un Austrālija tās ikdienā lieto liels iedzīvotāju skaits.

Moskītu miglotāji

moskitu-miglotajs

Moskītu miglotāji ir viena no populārākajām un efektīvākajām metodēm, kā pāris mēnešu laikā atbrīvoties no odiem noteiktā teritorijā. Moskītu miglotāji tiek lietoti, lai izsmidzina insekticīdus, kas ir šķidras vielas, kuras nogalina odu tiklīdz nonāk ar to kontaktā. Pēc vienas miglošanas reizes būs iespējams atbrīvoties no odiem noteiktā teritorijā līdz pāris stundām, taču veicot miglošanu pāris reizes nedēļā aptuveni 2 mēnešus, iespējams gandrīz pilnībā iznīcināt odu sugas, kas mitinās jūsu pagalmā, parkā vai dārzā.

Moskītu slazdi

moskitu-slazds

Moskītu slazdi arī ir efektīvas ierīces, kuras palīdz cīnīties ar odiem. Moskītu slazdi tiek izvietoti vietās, kur ir liels odu skaits un tie pievilina odus imitējot cilvēku, piemēram, ražojot ogļskābo gāzi, izpūšot aromātus, ko izdala cilvēka ķermenis, kā arī pievilinot odus ar speciālu gaismu. Rezultātā odi tiek iesprostoti speciālā cisternā, izmantojot spēcīgu gaisa sūkni, kur tie nomirst. Šī gan ir diezgan dārga ierīce, kura izmanto gan propāna gāzi, gan elektrību, un to cenas sākas no pāris simtiem eiro.

Elektriskā odu lampa

elektriska-odu-lampa

Elektriskās odu lampas ir visai populāras ierīces, kas arī Latvijā tiek izmantotas odu nogalināšanai. Lielākā daļa no šīm ierīcēm ir ļoti primitīvas un izstaro ultravioleto gaismu noteiktā frekvencē, kas piesaista odus, un tiklīdz tie ielido būrītī, kas atrodas apkārt lampai, tie saņem elektrības lādiņu, kas tos “burtiski izcep”. Uzreiz var minēt, ka elektriskās odu lampas ir viens no visneefektīvākajiem līdzekļiem pret odiem, jo odus daudz vairāk pievilina tieši ogļskābā gāze un cilvēka ķermeņa radītie aromāti nekā ultravioletā gaisma, un daudz vairāk šīs elektriskās lampas pievilinās un nogalinās citus kukaiņus, kā kodes un naktstauriņus.


EFEKTĪVĀKIE LĪDZKĻI PRET ODU KODUMIEM

dabigi-lidzekli-pret-odu-kodumiem

Odu kodumi ir īpaši nepatīkami, jo tie dzīst salīdzinoši ilgu laiku un dzīšanas periodā ļoti niez, kā arī atstāj sarkanus un uztūkušus plankumus uz mūsu ādas. Lai cilvēka ķermenis izstrādātu aizsargreakciju pret oda kodumu, odam ir jābūt piesūkušamies vismaz 6 sekundes. Par laimi ir vairākas vielas, kas palīdz noņemt niezi no sadzeltās vietas, kā arī palīdz dezinficēt un ātrāk sadziedēt oda dzēlienu.

Vispopulārākie dabīgie līdzekļi pret odu dzēlieniem ir alvejas eļļas, lavanda, kumelītes un tējas koka eļļas, kas palīdzēs pret iekaisumu un niezi un ātrāk noņems pampumu. Alveja eļļas ir viens no visefektīvākajiem līdzekļiem pret odu dzēlieniem, kas palīdzēs gan pret niezi, gan iekaisumu, kumelītes palīdzēs noņemt iekaisumu, lavanda un tējas koka eļļas palīdzēs noņemt niezi. Kā papildus dabīgos līdzekļus pret odu dzēlieniem var minēt baziliku, kas arī palīdz noņemt niezi, citronu un laima sulas, kurām ir antibakteriālas īpašības un kas tiek izmantotas arī kā līdzekļi pret odiem, piparmētra palīdzēs atvēsināt koduma vietu un nedaudz samazināt niezi, un medu var lietot, kā antibakteriālu vielu sadzeltajai ādai.

Ja vēlaties vēl spēcīgāku efektu pret odu kodumiem, varat doties uz aptieku, kur būs pieejami dažādi nomierinoši un atvēsinoši losjoni ādai, kā arī antibakteriālas ziedes, lai sakostajā vietā neiekļūtu infekcijas. Kā vēl vienu interesantu līdzekli, ko cilvēki izmantot, lai mazinātu niezi un sāpes koduma vietā var ieteikt Listerine mutes skalotāju, ko var iegādāties higiēnas preču veikalos.

Lai vai kā, jo vairāk tevi sakož odi, jo lielāka imunitāte pret kodumiem tev rodas, tāpēc īpaši svarīgi ir aizsargāt tieši mazus bērnus, kuriem pārciest odu kodumus noteikti bus daudz sarežģītāk nekā tev pašam.

Līdzīgi raksti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker