Līgo svētku dziesmas

Tā kā līgodziesmas tiek uzskatītas par sava veida mantrām vai lūgšanām, kurām ir mistisks, senču kultūras mantojumā sakņojies un gadsimtu gaitā veidojies spēks, un konkrēts mērķis, tad līgodziesmas ir jāizvēlas, balstoties uz konkrēto situāciju un līgo dziesmas atbilstību tai, kā arī uz mērķi, ko vēlas sasniegt ar līgodziesmas dziedāšanu. Ir starpība, vai viena un tā pati līgodziesma tiek dziedāta, piemēram, ejot rotaļās, aplīgojot māju un sētu vai gaidot saullēktu.

Līgodziesmas visbiežāk ir atpazīstamas pēc regulārā “līgo” lietojuma dziesmās. “Līgo” no līvu valodas nozīmē “lai top”, kas simboliski un enerģētiski šīm dziesmām piešķir spēku izmanīt ierasto lietu kārtību, tādējādi veicinot vai, gluži otrādi, nomācot sev vēlamo parādību attīstību. Gluži tāpat kā mantru spēks slēpjas regulārā konkrētas vibrācijas vārda vai vārdu virknes atkārtojumā, tāpat arī vārds “līgo” jeb “lai top” liek pārējiem dziesmas vārdiem materializēties jeb tapt realitātē.

Līgo dziesmas ir dziedamas dažādās melodijās, tempos un tonalitātēs, balstoties uz dziedātāju jeb līgotāju vēlmēm un iespējām.

Līgo dziesmu dziedāšanu sauc par līgošanu, savukārt līgošanu kaimiņu mājās un sētās sauc par aplīgošanu jeb apdziedāšanu. No iepriekš minētā nākas secināt, ka Līgo svētku svinēšanas un tā saucamās līgošanas pamatā ir dziesmu dziedāšana, tāpēc ikvienam kārtīgam līgotājam ir jāiemācās vismaz pāris Līgo dziesmas vai, ja atmiņa nav stiprā puse, vismaz jānodrošinās ar dziesmu tekstiem. Tā kā Līgo diena un Jāņu nakts ir gara, tad esam sagatavojuši jums tik daudz Līgo dziesmas, lai ar tām droši sagaidītu Jāņu rīta saullēktu.

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker