Līgo svētku dekorācijas

Arī Līgo svētku rotājumu un dekorāciju tradīcijas, tāpat kā visas citas Jāņu tradīcijas, sākotnēji ir iedibinājuši mūsu senči. Kā zināms, senlatvieši neko nedarīja bez nozīmes un jēgas, tāpēc arī neko nerotāja tāpat vien, kā saka, smukuma pēc. Kā vēsta dainas, kas ir sava veida senlatviešu dzīves hronika, Līgo svētku dekorācijām galvenokārt tika izmantotas jāņuzāles un visa veida uguns.

Tiek uzskatīts, ka Jāņu zālēm Jāņu laikā piemīt īpašs maģiskais un dziedinošais spēks, un to pareiza un atbilstoša pielietošana tā vai citādi var ietekmēt jebkuru lietu vai parādību. Apzinoties savu mērķi un konkrēto jāņuzāļu iedarbību, senatnē tika pušķoti ne vien cilvēki un mājdzīvnieki, bet arī apkārtējā vide. Atkarībā no jāņuzāļu nozīmes un tām piemītošajām spējām ar tām mērķtiecīgi tika rotāta kā māja un sēta, tā arī citas saimniecības ēkas un, protams, pati svinību vieta. Tā kā jāņuzālēm piemīt ne vien racionāli neizskaidrojamas, maģiskas spējās, bet arī apburošs skaistums, ar to pielietošanu dekorācijās “tiek nošauti divi zaķi” vienlaicīgi. Jāņuzāles, dažādi ziedi un ozollapas tiek izmantotas kā Jāņu vainagos, tā arī, piemēram, zāļu virtenēs, saules vārtos, kā arī citās augu kompozīcijās. No augu valsts vēl tiek izmantoti jaunie bērziņi jeb meijas, kuras liek visās iespējamajās vietās – mājā, sēta, svinību vietā u.c. vietās. Par katras jāņuzāles un auga nozīmi varat interesēties citos, detalizētākos informācijas avotos.

Ja runājam par uguns, dažādās tā izpausmēs, izmantošanu dekorācijās, jāpiemin tādas uguns vietnes kā ugunskurs, uguns muca, lāpas, kā arī ratu ritenis. Uguns pielietošanai Jāņos bija un vēl joprojām ir īpaša nozīme – jo vairāk tās ir, jo labāk. Protams, arī uguns netika degta un pielietota tāpat vien – ugunij saulgriežu svētkos, gaismas un tumsas cīņas laikā, bija simboliska nozīme, kas vairoja gaismu, labklājību un svētību, kā arī nereti veselību un liktenīgu mīlestību. Uguns tika uzskatīts par tiešo saules līdzinieku, tāpēc Jāņos, kā jau saulgriežu svētkos, tas tika it īpaši daudzināts, iesaistot to saules ritumam un būtībai līdzīgās norisēs, piemēram, degoša ratu riteņa ripināšanā lejā no kalna, kas simbolizē saules diennakts ritumu.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker