LīgoLīgo tradīcijas

Papardes zieda meklēšana

Papardes zieds ir burvju zieds un auglības simbols, kas sastopams vairāku seno tautu mitoloģijās, piemēram, baltu un slāvu folklorās. Nav noslēpums, ka no botāniskā viedokļa papardei nemēdz būtziedu, tāpēc papardes zieds un tā ziedēšana allaž saistās tikai un vienīgi ar mītiem un mistiku, proti, fakts, ka augs, kuram nemēdz būt ziedu, zied, šķiet brīnumains un maģisks, tāpēc ar to ir saistīti vairāki mītiski nostāsti un rituāli.

Papardes zieda dažādās interpretācijas

Šķiet, nav neviena, kurš nebūtu dzirdējis par papardes zieda meklēšanu Līgo svētku laikā. Jāatzīst, ka lielākajai daļai cilvēku papardes zieda meklēšana saistās tikai ar ķermeniskiem priekiem jeb seksuālo tuvību Jāņu naktī, tomēr papardes ziedam ir arī cita, krietni garīgāka un sakrālāka nozīme. Uzreiz jāuzsver, ka abas papardes zieda interpretācijas nav ne pareizas, ne nepareizas, jo senlatviešu mitoloģijā un dainās ir atspoguļotas abas no šīm interpretācijām, tāpēc arī mūsdienās papardes zieda meklēšanu var interpretēt tā, kā kuram labpatīkas.

Senā sakrālā domāšana balstās uz principu, kur, kā saka, “kā augšā, tā apakšā”, proti, senajās kultūrās sieviešu un vīriešu dzimumorgāni tika uztverti kā Dabas radošā spēka simboli. Kas šajā kontekstā ir papardes zieds?

Pastāv uzskats, ka Jāņi ir pagāniskie svētki, kas saistīti ar falla kultu, tāpēc, balstoties uz papardes zieda izskatu, kas atgādina fallu, tas varētu simbolizēt sākotnējo vīrišķo aspektu kā dabā, tā arī dvēselē. Tomēr vairākās senajās kultūrās zieds (piemēram, Austrumu kultūrās lotoss, ķīniešu kultūrā “zelta zieds”, kristietībā roze u.tml.), vizuāli atgādinot sieviešu dzimumorgānus, simbolizē sievišķo radošo principu un māti Dabu.

Tomēr ikvienam ziedam, balstoties uz tā būtību un īpašībām, tika piedēvēta arī garīga jēga, proti, zieds nozīmē plauksmi un dzīvības sākumu, atvēršanos uz augšu un tiekšanos pretī gaismai.

Vienu vārdu sakot, zieds kā simbols ir neviennozīmīgs – ziedu varam interpretēt kā fiziskās radīšanas simbolu vai arī garīgās izaugsmes simbolu. Jāpiemin, ka senajās kultūrās sekss nebija vien dzīvniecisks akts, bet gan fiziskas un garīgas savienošanās un radīšanas akts, tāpēc senatnē zieds kā seksa simbols bija viennozīmīgs un ideāls. Jāatzīst, ka mūsdienās, kad liela daļa cilvēces ir aizmirsuši vai pat nezina seksa dziļo un daudznozīmīgo jēgu, zieds kā seksa simbols var šķist nepiemērots.

fern_flower_by_kardisart-d4rzpca

Papardes zieds – burvju nūjiņa

Kā vēsta ticējumi, papardes zieda atrašana solīja mūžīgu laimi, labklājību, veiksmi, kā arī gaišredzību kā pagātnē, tā arī nākotnē. Izklausās pārāk brīnumaini, lai būtu patiesība, vai ne? Šādas laimes iegūšana ir tik pat tāla un neaizsniedzama, cik neiespējama ir papardes fiziska ziedēšana, jo, kā jau pieminēts, papardes ziedēšana gluži vienkārši nav iespējama. Šķiet, senlatvieši ar papardes zieda mīta radīšanu vēlējās pavēstīt, ka tāda laime nav iespējama, turklāt, tikai ar nieka papardes zieda atrašanu, tāpēc par laimes avotu izvēlējās kaut ko nereālu un neeksistējošu, ko var mēģināt atrast, bet to nav iespējams atrast.

Papardes zieda mīts liek cilvēkiem saprast, ka laime nav meklējama ārējos apstākļos un ka tā nav atrodama vienas nakts laikā. Bija un ir cilvēki, kuri tic šim mītam un neatlaidīgi meklē tik daudzināto papardes ziedu, tomēr vienmēr cieš neveiksmi, bet tas neatņem intriģējošo sajūtu un brīnumainos piedzīvojumus, kas rodas, to meklējot burvīgās Jāņu nakts aizsegā. Jāsaka, ka papardes zieda meklēšana ir jāuztver kā maģisks un neaizmirstams piedzīvojums nevis mērķis.

Par to, kas jādara, lai atrastu papardes ziedu, ko ar to iesākt, kā arī kādas privilēģijas sniedz šis mītiskais zieds, lasiet daudzos citos informācijas avotos.

bridal_fern_crown

Papardes zieda meklēšana – erotisko vaļību laiks

Senlatvieši ticēja, ka nodarbojoties ar seksu tiek veicināta ne vien pašu mīlnieku radošā enerģija un paaugstināts auglības potenciāls, bet tiek veicināta arī dabas veģetatīvo procesu efektivitāte, tāpēc senie latvieši Jāņu laikā bija aktīvi mīlnieki, turklāt, kā vēsta dainas, nebija īpašas nozīmes, kurš, ar ko, kur un kā mīlējās – būtiskākais bija pats meņģēšanās fakts, tāpēc papardes zieda meklēšana nereti saistās ar izteiktām erotiskajām vaļībām un izvirtībām. Senlatvieši bija zemkopju tauta, tāpēc zemes auglības veicināšana bija viens no galvenajiem mērķiem Līgo svētku laikā.

Vēl līdz šai dienai tiek uzskatīts, ka Jāņi ir gada piemērotākais laiks, lai nodotos bērniņa ieņemšanai, jo tieši šajā laikā daba un cilvēki atrodas auglības un radošās enerģijas pilnbriedā, kuras rezultātā dzimst veselīgi un spēcīgi pēcnācēji. Senajos laikos, kad medicīna vēl nebija tik attīstīta, pēcnācēju veselībai bija īpaša nozīme, jo, kā tika novērots, Jāņos ieņemtajiem bērniem bija lielākas izredzes izdzīvot un pārdzīvot sava mūža pirmos, bet būtiskākos gadus. Šis bija vēl viens no iemesliem, kādēļ senlatvieši Jāņos tik aktīvi nodevās mīlas priekiem.

Ja jūsu mērķis Jāņu naktī nav radīt bērnu, bet gan tikai veicināt dabas ražīgumu un savu auglīgumu, tad atcerieties par jums ērtāko un piemērotāko kontracepciju, kas pasargās jūs ne vien no nevēlamas grūtniecības, bet arī no nejaukajām, seksuāli transmisīvajām slimībām, ja jums būs risks ar tādām saskarties.

the_fern_flower_by_piotrharold-d5tu7ow

 

 

Līdzīgi raksti

Apskaties arī
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker