Līgo svētku dāvanas

Līgo svētki, kam par laimi, kam par nelaimi, vēl nav kļuvuši par tiem komerciālākajiem svētkiem, kuros dāvanu dāvināšana, tirgotājuprāt, ir pati būtiskākā svētku sastāvdaļa, ja ne svētku mērķis. Ņemot vērā Līgo svētku seno vēsturi, gadsimtiem mantotās tradīcijas, kas ietver senlatviešu vēstījumu, eksistenciālu jēgu un mistisku pievilcību, dāvanas to tradicionālajā izpratnē nav šo svētku pašmērķis. Šajos svētkos galvenais ir kopā būšana un visa veida auglības veicināšana dabas auglīgākajā periodā, proti, vasaras saulgriežos.

Jāatzīst, ka šo svētku laikā dabai, dzīvniekiem un cilvēkiem tiek dāvinātas cita veida dāvanas, pienācīgi un pārdomāti aplīgojot tos. Aplīgošanu jeb apdziedāšanu vēl mēdz saukt arī par veltīšanu, jo, dziedot konkrētas līgo dziesmas, dabai, dzīvniekiem vai cilvēkiem tiek veltīti jeb vēlēti tikai labi vārdi un labi notikumi. Un kas var būt labāks par laba vēlējumiem no cilvēkiem, ar kuriem kopā tiek sagaidīts un pavadīts vasaras saulgriežu laiks?

Ne tikai vārdiem un dziesmām ir nozīme un spēks, bet arī konkrētām jāņuzālēm un citiem Jāņu laika maģiskajiem augiem, ar kuriem nāk ciemos un pušķo sētu, māju, svinību vietu, lopus, mājdzīvniekus un līgotājus. Katram augam ir sava simboliskā nozīme un enerģija, ar kuru, saprātīgi un mērķtiecīgi to pielietojot, var izmainīt ierasto lietu kārtību sev vēlamā virzienā.

Kā redzams, senlatvieši aktīvi pielietoja zināšanas, kuras transformēja līgodziesmās vai augu dekorācijās, tādējādi dāvinot savu labvēlību it visam, kam vēlējās vai uzskatīja par nepieciešamu. Tomēr laiks, gribot negribot, ir ieviesis nelielas korekcijas arī šajā jomā, proti, Līgo svētku dāvanu jomā, jo, protams, ir taču vienkāršāk kaut ko, kam nav padziļinātas jēgas un vēstījuma, nopirkt veikalā un uzdāvināt.

Nepārprotiet – ir arī daudz cilvēku, kas vēl līdz šai dienai veido vai iegādājas ļoti pārdomātas dāvanas, iedziļinoties to vēlamajā vēstījumā un jēgā, tomēr šajā gadījumā tiks minēti dāvanu piemēri situācijām, kad dāvinātājam nav ne laika, ne ideju, lai izdomātu, ko nest kā Līgo svētku dāvanu.

Mūsdienās šis uzdevums, jāatzīst, ir nedaudz vieglāks, jo Līgo svētku laikā parasti tiek svinētas arī Jāņu un Līgu vārda dienas, tāpēc, ja dodieties ciemos tieši pie Jāņa vai Līgas, par dāvanu varat domāt tieši tādā pašā virzienā kā citās vārda dienās, proti, domājot par to, kas šiem gaviļniekiem personīgi nepieciešams. Ja neviena Jāņa vai Līgas klātbūtne svinībās nav paredzēta, kas ir mazs ticams, noteikti ir jādomā, ko dāvināt arī saimniekiem – Jāņa mātei un Jāņa tēvam, arī balstoties uz to personīgajām vajadzībām.

 • Jūs varat ņemt par piemēru un sekot iepriekš izklāstītajām senlatviešu dāvināšanas tradīcijām, dāvinot jāņuzāles dažādos izpildījumos, piemēram, vainagu, virteņu, pušķu, dažādu kompozīciju veidā, kā arī dziedāt īpašas, iepriekš pārdomātas un sagatavotas līgodziesmas. Jāpiebilst, ka vainags, ziedu, jāņuzāļu vai ozollapu, visbiežāk tiek dāvināts tieši Jānim, Līgai vai attiecīgi saimniekiem.
 • Varat nākt ciemos ar cienastu, it īpaši, pašgatavotu, piemēram, alu, kvasu, Jāņu sieru, dažādām maizītēm, pīrādziņiem un plācenīšiem, kas vizuāli simbolizē sauli, kā jau saulgriežos pienākas, kā arī mūsdienu Jāņu ēdienu – šašliku vai cūkgaļu jebkādā citā izpildījumā. Ja nemākat paši pagatavot, nopērciet no saimniecēm, kurām tas, it īpaši svētku laikā, ir darbs, piemēram, siera siešana vai pīrādziņu cepšana. Protams, ja nav iespējams realizēt iepriekš minēto, lielāko daļu no tā varat nopirkt veikalā, bet galvenais atcerieties – cienasta nekad nevar būt par daudz, it īpaši svētkos, kuros ir būtiski sagaidīt rītausmu.
 • Ideāli, ja saimnieki vai vārda dienas gaviļnieki ir lauku vai vismaz privātmājas īpašnieki, jo tādā gadījumā ir ļoti daudz variantu, ko iespējams dāvināt. Tā kā mājās vienmēr ir nepieciešamas daudz un dažādas lietas, tad varat dāvināt gan praktiskas, gan arī tīri dekoratīvas lietas.
  • Ja vēlaties dāvināt dekoratīvas lietas, varat dāvināt, piemēram, augu stādus estētiskos traukos, skaistus galda piederumus, dažādus dārza atribūtus, piemēram, skulptūras, vējrāžus, dažādus karināmus elementus, skaistus solus vai krēslus, lukturīšus, lāpas vai citas uguns vietnes, lampas vai citus gaismas objektus, vēja stabules vai citus skanīgus priekšmetus.
  • Ja vēlaties dāvināt praktiskas lietas, varat dāvināt, piemēram, pirts lietas (ja saimniekiem ir pirts), dārza darbu piederumus, solus vai krēslus, puķu podus, grozus, augu stādus, galdautus, galda piederumus, grilu, iesmus vai citus gaļas cepšanai nepieciešamus priekšmetus, kā arī tādas Līgo svētku laikā nepieciešamas lietas, kā pretodu sveces vai pretodu līdzekļi, lietussargi, lietusmēteļi vai pat gumijas zābaki.
  • Protams, lielu daļu no iepriekš minētajām lietām var dāvināt arī tādā gadījumā, ja saimnieki vai vārda dienas gaviļnieki nedzīvo privātmājā, tomēr, atzīsim, tas paplašina dāvināšanas iespējas.
 • Protams, var dāvināt arī tādas lietas, kādas parasti dāvina arī citos svētkos, dzimšanas vai vārda dienās, tomēr tādā gadījumā jums ir jāpazīst dāvanas saņēmēji, kā arī to vēlmes un vajadzības. Tās var būt, piemēram, grāmatas, mūzikas vai kinofilmu ieraksti, kāds ekskluzīvs dzēriens vai saldumi, vitamīni vai uztura bagātinātāji, modes aksesuāri (maki, siksnas, cepures, kaklarotas, auskari u.tml.), ķermeņa kopšanas vai relaksācijas līdzekļi (krēmi, losjoni, eļļas, skrubji, vannas putas vai bumbas u.tml.), attiecīgajai sezonai nepieciešamās lietas (vilnas zeķes, dūraiņi, lietussargs, saulessargs, pleds vai ledussoma), gaviļnieka hobija noderīgas lietas (makšķernieka piederumi, dažādu sporta veidu atribūti, gleznošanas piederumi, automašīnas kopšanas līdzekļi u.tml.), saimniecības preces (mikseri, tosteri, blenderi, kombaini u.tml.)
 • Ja pavisam nav ideju, ko dāvināt, kā arī daudz laika, lai tam pievērstos, mūsdienās ir pieejama tāda lieliska alternatīva kā dāvanu karte kādā, jūsuprāt, universālā veikalā, kurā dāvanu kartes saņēmējs noteikti atradīs to, ko pats vēlas un kas tam nepieciešams.
 • Ja dāvanu karte nav piemērots risinājums, vienmēr ir iespējams dāvināt naudu, tomēr tādā gadījumā vienmēr ir jāpadomā, kā to skaisti un oriģināli pasniegt, lai tā būtu dāvana, nevis, piemēram, žēlsirdības ziedojums vai jūsu laika un ideju trūkuma bezpersonisks risinājums.
 • Photo of Idejas, kā dāvināt naudu

  Idejas, kā dāvināt naudu

  Mūsdienās ļoti daudzi izvēlas dāvināt nevis dāvanu, bet gan naudu, lai pats dāvanas (šajā gadījumā – naudas) saņēmējs iegādājas to,…

  Lasīt tālāk »
 • Photo of Dāvanu idejas Jāņiem

  Dāvanu idejas Jāņiem

  Izdomāt, ko dāvināt gaviļniekam un kā to īpaši iepriecināt, allaž ir bijis grūti, protams, ja šo jautājumi risina ar nopietnību,…

  Lasīt tālāk »
Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker