Ziemassvētku dāvanas

Šķiet, nav otru tādu svētku, kuros dāvanu dāvināšanas tradīcijas būtu tik izteiktas, kādas tās ir Ziemassvētkos. Lai gan tas daļēji ir izskaidrojams ar mūsdienu patērētāju sabiedrību un patērēšanas laikmetu, kas Ziemassvētkus ir padarījis par komerciālākajiem mūsdienu svētkiem, bet dāvanas – par komercpreci, Ziemassvētki izsenis ir gājuši soli solī ar dāvanu dāvināšanas tradīcijām. Patiesību sakot, dāvanu dāvināšanas tradīcijas ir senākas par pašiem Ziemassvētkiem – dažādos laikos un kultūrās dāvanas tika dāvinātas dažādos gadījumos, kuriem vēlāk tika piesaistīti Ziemassvētki.

Piemēram, decembri kā Ziemassvētku laiku kristīgā Baznīca izvēlējās tādēļ, lai konkurētu ar decembrī pastāvošajām, ar dāvanu dāvināšanu saistītajām pagānu ziemas svētku tradīcijām. Sākot ar 17. decembri Romas pagāni sāka svinēt Satumalia jeb plašāk zināmās Saturnālijas – ražas un ziemas saulgriežu svētkus, kas ilga 7 dienas un kas ietvēra arī dāvanu dāvināšanu. Nākamajā dienā pēc Saturnālijām, 25. decembrī tika svinētas Juvenālijas, kad tika apdāvināti un īpašā godā celti bērni. 1. janvārī, kas bija romiešu Jaunais gads, tika dāvinātas dāvanas bērniem un nabagajiem.

Kristiešu dāvanu dāvināšanas tradīciju aizsākumi meklējami teiksmā par trīs Austrumu gudrajiem, kuri 6. janvārī, 12 dienas pēc Jēzus Kristus dzimšanas, apciemoja viņu un atveda tam dāvanas. Ar kristietību un dāvanu dāvināšanas tradīcijām ir saistīts arī Miras bīskaps – Svētais Nikolajs, kas ir mūsdienu Ziemassvētku vecīša prototips. Tolaik Svēto Nikolaju visi pazina kā apdāvinātāju un trūcīgo aizstāvi. Šādā veidā Svētais Nikolajs stāstīja cilvēcei par vislielāko dāvanu pasaulei, proti, Jēzu Kristu. Pēc Svētā Nikolaja nāves 6. decembrī, pasaulē aizsākās tradīcija šajā dienā dāvināt bērniem un nabagajiem dāvanas, turpinot Svētā Nikolaja aizsāktās tradīcijas.

Mūsdienās vien retais zina par Svēto Nikolaju un viņa darbiem, bet ikviens zina Ziemassvētku vecīti, kura tēls ir attīstījies tieši no Svētā Nikolaja. Šodien vairākumam cilvēku jēdzieni “Ziemassvētku vecītis” un “dāvanas” ir kļuvuši par diviem, asociatīvi neatraujamiem jēdzieniem, jo ir skaidrs, ka dāvanas nes galvenokārt Ziemassvētku vecītis, jo tā galvenais uzdevums ir nest dāvanas. Protams, arī savstarpējās apdāvināšanās tradīcijas nekur nav zudušas.

Mūsdienās Ziemassvētku dāvanas visbiežāk tiek dāvinātas jau 24. decembra vakarā, bet nereti tiek nogaidīts līdz 25. decembra rītam.

Ziemassvētku dāvanas var būt visdažādākās – tās var būt gan materiālās, gan nemateriālas, gan ēdamas, gan neēdamas, gan praktiskas, gan ne tik praktiskas – viss ir atkarīgs no katra paša radošuma, iztēles, finansiālajām iespējām, dāvanas saņēmēja vēlmēm un vajadzībām. Mūsdienās vairums cilvēku Ziemassvētku komercialitātes mazināšanas nolūkos dod priekšroku dāvanu darināšanai pašu rokām, kas tās padara unikālas, personiskas, kā arī nenovērtējamas.

Piedāvājam jums dažādas Ziemassvētku dāvanu idejas, kas, iespējams, noderēs jums tieši šajos Ziemassvētkos un spēs patiesi iepriecināt dāvanu saņēmēju sirdis.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker