LīgoLīgo svētku apģērbi

Moderns, bet tautisks apģērbs Jāņu svinēšanai

Mūsdienās Jāņi tiek svinēti, tērpjoties dažādos ampluā – ir svinētāji, kuri dod priekšroku tautastērpam, ir svinētāji, kuri labprātāk ģērbjas vienkāršā un praktiskā apģērbā, bet ir arī tādi svinētāji, kuri izvēlas zelta vidusceļu starp šiem variantiem, proti, ģērbjas ērtos un ikdienišķos tērpos, kas stilīgi un gaumīgi rotāti ar tautiskiem motīviem, piemēram, latvju rakstiem, simboliem, dažādiem uzrakstiem u.tml. Šis ģērbšanās variants ir īpaši iecienīts jaunatnes vidū, jo tie vēlas vienlaicīgi justies ērti un brīvi, kā arī būt moderni, latviski un tautiski. Novērojot šīs tendences, daudzi pašmāju ražotāji ir uzsākuši radīt apģērbus un aksesuārus, kas apmierinātu cilvēku vēlmes gan Jāņos, gan citos latviskos svētkos izskatīties stilīgi, bet tajā pašā laikā tautiski, vēstījot par savas tautas un kultūras identitāti, kā arī savu piederību tai.

Ja arī jūs esat to cilvēku vidū, kas Jāņos vēlas izskatīties moderni un latviski, iepazīstieties ar turpinājumā izklāstīto tekstuālo un vizuālo informāciju. Turpinājumā apskatīsim apģērbus, to daļas, apavus, kā arī aksesuārus, kurus ģērbt un pielietot, lai šajos Līgo svētkos izskatītos tautiskā stilā.

Apģērbs

Lai aizstātu tradicionālo tautastērpu, var izmantot, piemēram, mūsdienīga piegriezuma, dažāda garuma kleitas vai arī svārkus un blūzes, savukārt vīrieši var tērpt dažāda garuma bikses un kreklus, kuri arīdzan var būt ar dažāda garuma piedurknēm un piegriezumiem. Tautiskumu un autentiskumu pieminētajām apģērba daļām piešķir tieši linu audums vai jebkurš cits dabīga materiāla, piemēram, kokvilnas vai zīda, audums. Protams, ir pieejami arī daudzi un dažādi sintētiska materiāla apģērbi – t-krekli, džemperi, blūzes, bikses, svārki u.c. apģērba gabali, kas rotāti ar dažādiem latviskiem ornamentiem un rakstiem, kā arī ziedu motīviem.

Aksesuāri

Šādu vienkāršu un visādā ziņā lakonisku tērpu var rotāt gan ar tradicionālajiem, gan ar mūsdienu aksesuāriem, piemēram, saktām, jostām un lakatiem, kas ir tradicionālie aksesuāri, vai auskariem, kaklarotām, gredzeniem, rokassprādzēm, šalles, lakati, cepures, kas ir mūsdienu aksesuāri. Pieminot jostas, noteikti jāatgādina, ka ir pieejamas dažādas etnogrāfiskās izcelsmes jostas, piemēram, Vidzemes, Kurzemes, Zemgales, Latgales jostas, tāpēc, svētkos izvēloties tieši savai izcelsmei piemērotāko, jūsu apģērbs kļūs vēl personalizētāks un īpašāks.

Mūsdienu apģērbs vairākumā gadījumu pieprasa arī somas esamību, tāpēc Latvijas apģērbu tirgū ir pieejamas arī tautiska stila somas, kas, jāatzīst, svētku laikā var lieti noderēt dažādiem, praktiskiem un mazāk praktiskiem nolūkiem.

Ja mūsdienu plašajā aksesuāru tirgū gadās apjukt un vairs nesaprast, kas ir tradicionālie un kas ir mūsdienu aksesuāri, atcerieties, ka senatnē aksesuāru veidošanā tika izmantoti tikai dabīgas izcelsmes materiāli, piemēram, āda, koks, dzintars un dažādi materiāli, bet mūsdienās tiek izmantoti gan dabīgi, gan sintētiski materiāli, kurus noteikti nodos moderns vizuālais izskats.

Rotājoties nekādā gadījumā neaizmirstiet par vainagu, kas ir viens no galvenajiem Līgo svētku aksesuāriem, atribūtiem un simboliem kā sievietēm, tā arī vīriešiem.

Apavi

Runājot par apaviem, noteikti jāmin pašlaik tik ļoti stilīgās pastalas, kuras, protams, nav identiskas tradicionālajām pastalām, bet gan ir pielāgotas mūsdienu cilvēka modes un praktiskuma prasībām. Vizuāli tās ir teju identiskas tradicionālajām pastalām, tomēr tās ir papildinātas ar zoli, lai ar tām varētu staigāt pa dažāda veida segumiem un dažāda mitruma vietām, kā arī to virspuse un aizdares ir papildinātas ar dažādiem dekoratīviem elementiem. Jāpiemin, ka pašlaik pieejamās tāda tipa pastalas ir darinātas no tīras ādas, tādējādi iznīcinot vēsturisko mītu par to, ka pastalas bija tikai nabago apavi, jo, kā zināms, mūsdienās ādas materiāli ir salīdzinoši augstā vērtībā un dārdzībā. Vīriešiem, visticamāk, būs jāizvēlas tradicionālajiem apaviem pietuvinātas kurpes vai zābaki, jo, kā saprotams, mūsdienu pastalu mērķauditorija vairākumā gadījumu ir sievietes, tomēr, ja labi pameklē, gan var atrast mūsdienu pastalas arī vīriešiem.

Prātojot par to, ko tērpt šī gada svētkos, galvenais ir apbruņoties ar pacietību un radošumu, jo mūsdienu apģērbu un aksesuāru tirgus ir tik plašs un daudzveidīgs, ka atliek vien meklēt gan reālajos, gan interneta veikalos, izvēlēties sev piemērotākos apģērba gabalus un aksesuārus, un nebaidīties tos oriģināli sakombinēt, jo, kā zināms, mūsdienu modes pasaulē nekādu ierobežojumu nepastāv – viss ir atkarīgs no patērētāja vēlmēm un vajadzībām.

Īsās kleitaspikage-89APL2pikage-PIAJQIGarās kleitas
pikage-DC6MIOGarie svārkipikage-KP74PEĪsie svārkipikage-1J43MPBiksesfhth  Legingipikage-CDE961Blūzespikage-07XI3WSieviešu t – kreklipikage-F05YGPDžemperi un jakaspikage-8CNLF0Bērniempikage-TZOGTZVīriešu t – kreklipikage-SU01NECimdi un šallespikage-PODJ8GTauriņi un kaklasaitespikage-706M1KSaktas un brošaspikage-VZ9G81Somaspikage-2BGF76 pikage-JZWNASApavipikage-6YC9AM   Citi aksesuāri           pikage-U5TJ93

Līdzīgi raksti

Apskaties arī
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker