LīgoLīgo svētku apģērbiLīgo svētku dekorācijasLīgo tradīcijas

Kā uzpīt Jāņu vainagu?

Daudziem, iespējams, šī informācija šķitīs nevajadzīga un bezjēdzīga, jo kam gan mūsdienās zināt un vēl prast pašam uzpīt Jāņu vainagu, ja to iespējams palūgt izdarīt kādam, kas to pieprot, vai pat nopirkt tirgū vai kādā citā tirdzniecības vietā. Lai pacenstos mainīt šo uzskatu, argumentēšu, kādēļ Jāņu vainagu nepieciešams pīt paša spēkiem.

Senlatvieši uzskatīja, ka Jāņu vainags, kas turklāt pīts no trejdeviņām jāņuzālēm, kalpo par apburto loku, maģisku aizsardzības vairogu pret it visu ļauno. Šī iemesla dēļ Jāņu vainagam var piedēvēt amuleta funkcijas, bet, kā zināms, amulets, lai tas funkcionētu un darbotos tādu mērķu labad kā iecerēts, ir jādarina paša rokām, nevis, kā pierasts domāt, jāiegādājas kādā specializētā veikaliņā vai pie kāda amuletu darinātāja.

Kādēļ? Darinot amuletu, tajā simboliski tiek materializētas attiecīgas domas, kas tam piedēvē konkrētu spēku un spējas. Turpretī amuletiem, kas ražoti kā bezpersoniskas masu patēriņa preces, šādas spējas gluži vienkārši nepiemīt, līdz ar to tie kļūst par bezjēdzīgiem karekļiem, spīdekļiem, grabuļiem u.tml. Šī paša iemesla dēļ arī Jāņu vainags, lai tas pilnvērtīgi funkcionētu, ir jādarina paša rokām.

Jāņu vainaga pīšana ir īpašs un, ja tā var teikt, maģisks brīdis, jo tad cilvēks ir tiešā saskarē ar dabu un līdz ar to arī ar kosmosu. Šī iemesla dēļ vainaga pīšana kalpo par vistiešāko kanālu saziņā ar kosmosu, tāpēc raidīt tam savas domas, pinot vainagu, ir efektīvāk nekā citkārt, proti, ir lielāka iespējamība, ka raidītās domas materializēsies realitātē jeb kļūs par īstenību.

Lai vainags būtu enerģētiski tīrs un līdz ar to arī labāk funkcionētu, būtu ieteicams to pīt sistemātiski un apdomīgi, proti, katrā jāņuzālē vai ziedā, kas tiek pīts vainagā, iepīt konkrētu domu, nevis automātiski pīt vainagu un paralēli domāt haotiskas domas. Kosmosam patīk konkrētas domas, nevis haotisku domu gūzma. Kosmosam patīk, ka cilvēks skaidri zina, ko tas vēlas.

Kā var nojaust, Jāņu vainaga pīšana ir rituāls, ne vien ārišķīga svētku atribūta radīšana. Jāatgādina, ka Līgo svētki ir vienu vienīgu rituālu virknējums, kura pamatā ir pagānisms jeb dabas un tās elementu pielūgsme, un Jāņu vainaga pīšana ir tikai viens no tiem. Par citiem Jāņu rituāliem varat lasīt citos mūsu mājaslapas rakstos.

Ceru, ka esmu pietiekoši argumentējusi vainaga pīšanas nepieciešamību, un tagad jūs bez šaubām nolemsit savu Jāņu vainagu uzpīt paša spēkiem. Kā to fiziski izdarīt? To varat apskatīties turpinājumā ievietotajos audiovizuālajos materiālos, tomēr atcerieties, ka tas nav tikai fizisks, bet arī garīgs process.

Meitu vainadziņš

Puišu vainadziņš

 

Birkas

Līdzīgi raksti

Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker