TradicionālieZiemassvētkiZiemassvētku tradīcijas

Ziemassvētki

Šī raksta turpinājumu būtībā varētu nosaukt par plānu 2015. gada Ziemassvētkiem, jo, neskatoties uz to, ka lielākajai daļai sabiedrības Ziemassvētku svinēšanas plāns ir jau skaidrs, ir cilvēki, kuriem nav absolūti nekādu ideju un plānu, kā varētu nosvinēt šī gada Ziemassvētkus.

Lai gada skaistākos svētkus, Ziemassvētkos, nevienam nenāktos pavadīt nomācošā vientulībā un nepanesamā garlaicībā, piedāvājam jums nelielu plānu tam, kā varētu sagaidīt, pavadīt un aizvadīt šī gada Ziemassvētkus, lai jūsu mājokļos un sirdīs iemājotu patiesais Ziemassvētku gars.

Jāpiemin, ka šajā plānā jūs neatradīsit neko jaunu – šeit jūs atradīsit vispārzināmas, bet jaukas un, iespējams, sen aizmirstas Ziemassvētku tradīcijas, kas neko daudz jums neizmaksās, bet prieks, ko tās atnesīs jums un jūsu tuvajiem, būs naudas izteiksmē nenovērtējams.

ziemassvetki

1. Izveidojiet savu Adventes vainagu

Ziemassvētku gaidīšana ik gadu aizsākas ar Adventes laiku – laiku, kad četras nedēļas pirms Ziemassvētkiem, ik svētdienu Adventes vainagā iededzinām pa svecei, simbolizējot Ziemassvētku tuvošanos. Adventes laika galvenais atribūts nenoliedzami ir vainags. Neskatoties uz to, ka mūsdienās it viss, tostarp Adventes vainagi, ir nopērkams veikalos un citās tirdzniecības vietās, aizvien vairāk cilvēku dod priekšroku paštaisītam vainagam, jo arī tā izgatavošana ir simboliska gatavošanās Ziemassvētkiem.

Atrodiet sevī senaizmirsto, bērna radošo garu un izveidojiet savu Adventes vainagu paši. Smelieties interesantas idejas dažādos avotos, ja vien tas ir nepieciešams, lieciet lietā fantāziju un radiet savu unikālo Adventes vainagu, kurā svecītes pavisam noteikti degs spožāk un dāvās lielāku sirds siltumu nekā veikalā nopirktais vainags. Atcerieties, ka izmantojamajos materiālos un vainaga interpretācijā robežu nav!

adventes vainags

2. Nosūtiet saviem tuvajiem un mīļajiem Ziemassvētku apsveikuma kartītes

Mūsdienās, kad teju visa komunikācija ir kļuvusi elektroniska, vien retais savus tuvos un mīļos, nemaz nerunājot par attālākiem radiniekiem un draugiem, sveic ar pastkartītes, proti, papīra apsveikuma kartītes starpniecību. Bet tas taču ir tik mīļi un, šodien varētu teikt, ekskluzīvi! Tā kā šādu apsveikuma kartiņu sūtīšanas tradīcija mūsdienās lēni, bet pārliecinoši izzūd, tādas kartītes saņemšana tās saņēmējā pavisam noteikti radīs neviltotu pārsteigumu un prieku.

Vēl lielāku prieku radīs tāda apsveikuma kartiņa, kas būs izgatavota pašu rokām, jo, kā jau tika minēts, mūsdienās viss ir nopērkams veikalā, bet tam nepiemīt tā unikālā enerģija, kas piemīt pašdarinātām lietām, kurās tiek iedarināta personiskā uzmanība, darbs un laiks.

Pārdomājiet, kurus no saviem tuvajiem un mīļajiem jūs vēlētos šogad sirsnīgi apsveikt, izgatavojiet vai iegādājieties Ziemassvētku apsveikuma atklātnītes, izsakoties ar saviem vai kāda dzejnieka vārdiem, rokrakstā ierakstiet tajās vēlējumus Ziemassvētkos un iemetiet tās pasta kastītē. Kad jūs pēdējo reizi sūtījāt apsveikumu pa pastu, nevis, piemēram, e-pastā vai īsziņā?

ziemassvetku kartinas

3. Pēc Ziemassvētku eglītes dodieties uz mežu

Ziemassvētku eglīte jau izsenis ir viena no būtiskākajiem Ziemassvētku noskaņas radītājiem. Neskatoties uz to, ka daudzi, it īpaši pilsētnieki, eglītes nenes mājās, bet dod priekšroku mākslīgajai eglei vai kādai citai Ziemassvētku eglītes interpretācijai, piemēram, egļu zaram vai stādam podiņā, īstu Ziemassvētku eglīti nespēj aizstāt nekas. Var jau to iegādāties tirgū vai kādā īpašā Ziemassvētku tirdziņā, bet vislielāko gandarījumu un piedzīvojumu radīs eglītes izraudzīšanās meža biezoknī.

Eglīti svētkiem var noskatīt ne vien ziemā, bet arī kādā citā gada laikā, kad mežs vēl nav sniega kupenām klāts, piesienot tai kādu košu lentīti. Protams, var arī mesties nezināmajā un doties eglītes meklējumos uz labu laimi, proti, doties to meklēt tikai Ziemassvētku priekšvakarā. Tiesa, tā var svētku eglīti arī neatrast, bet tās meklēšanas piedzīvojums ir garantēts. Neaizmirstiet nodrošināties ar kādu zāģīti vai cirvīti, ar ko kuplo zaļsvārci nogāzt gar zemi.

ziemassvetku eglite

4. Ziemassvētki – dāvanu laiks

Tas, ka Ziemassvētki izsenis ir bijuši apdāvināšanās svētki, šķiet, ikvienam ir zināms, taču mūsdienās, komercijas laikmetā, šī dāvanu būšana ir krietni pārspīlēta – viltīgie mārketinga speciālisti dažnedažādos veidos cilvēkiem cenšas iegalvot, ka dāvanas ir Ziemassvētku jēga. Šķiet, to mērķis ir sasniegts, jo tikai Ziemassvētkos veikalu plaukti burtiski lūzt no potenciālo dāvanu kaudzēm un tikai Ziemassvētkos tirgotāji nopelna vislielākās naudas summas.

Šajā komercializācijas laikmetā ir ļoti būtiski neaizmirst, ka galvenais nav dāvana, bet gan dāvināšanas un saņemšanas prieks, proti, nav svarīgi, cik liela vai dārga ir dāvana – svarīga ir tikai savstarpējā uzmanība un kopā būšanas prieks, jo tās ir lietas, ko nevar nopirkt, tāpēc tās ir visvērtīgākās. Tā kā dāvanas komerciālā vērtība nav būtiskākais, tad pašdarinātas dāvanas dāvināšana Ziemassvētkos ir lielisks risinājums – tā neizmaksās daudz, bet tās vērtība būs finansiāli nenovērtējama.

Arī šajā gadījumā ir jāliek lietā sava fantāzija un prasmīgās rokas. Jāatceras, ka arī paštaisītā dāvana ir jāizraugās, vadoties pēc dāvanas saņēmēja vēlmēm un vajadzībām. Varat radīt, piemēram, kādus saldumus (konfektes, cepumus, kūkas, tortes, sukāžu asortus u.tml.), mākslas darbus (gleznas, floristikas kompozīcijas, pildītus, apgleznotus vai dekupētus traukus, māla vai ģipša suvenīrus, izlietas sveces, eglītes rotājumus u.tml.), aksesuārus (rotaslietas, apgleznotus zīda lakatus vai kaklasaites, adītus dūraiņus, šalli vai zeķes, šūtus tauriņus, priekšautus vai virtuves dvielīšus u.tml.), kosmētiku (vārītas ziepes, ķermeņa skrubjus vai krēmus), kā arī citas paštaisītas lietas.

Vēl viens veids, kā iespējams samazināt Ziemassvētku dāvanu izmaksas, ir “Laimes akas” organizēšana. Katrs mājinieks un viesis nopērk vienu dāvanu un ieliek to lielā dāvanu maisā. Ziemassvētku dāvanu saņemšana noris pēc izlozes principa, proti, katrs izlozē vai neskatoties izvelk vienu dāvanu no lielā dāvanu maisa. Iespējams arī pirms svētkiem izlozēt vai norunāt, kurš kuram dāvinās dāvanu – tādējādi iespējams iepriekš apdomāt, kas konkrētajām cilvēkam varētu patikt un būt nepieciešams. Rezultātā katrs iegūst vienu Ziemassvētku dāvanu, neiztērējot daudz naudas vairāku dāvanu iegādei.

ziemassvetku davanas

5. Radiet savā mājoklī Ziemassvētku gaisotni

Protams, visupirms Ziemassvētku noskaņa būtu jāatrod savā sirdī, bet to veiksmīgāk palīdz izdarīt Ziemassvētku gaisotne, kas ir vizuāli uztverama, proti, Ziemassvētku dekorācijas un rotājumi. Pieļaujam, ka, vadoties pēc šī plāna, jūsu mājokli jau rotā Adventes vainags un zaļa eglīte, taču tas ir pats Ziemassvētku dekorāciju minimums.

Visupirms izrotājiet savu svētku eglīti ar dažnedažādiem rotājumiem – ja vēlaties, lai jūsu eglīte būtu unikāla, rotājumus dariniet pašu rokām. Mūsdienās ir pieejamas daudz un dažādas idejas, kas varētu rotāt svētku eglītes zarus – tie ir dekori, sākot no vienkārši kaltētām apelsīnu ripiņām un beidzot ar sarežģītiem origami papīra veidojumiem.

Balstoties uz savu gaumi, vēlmēm un iespējām, padomājiet arī par citiem Ziemassvētku rotājumiem, piemēram, vainagu pie ārdurvīm, krāšņām virtenēm vai bumbām, dažādām mākslinieciskām kompozīcijām, kā arī svecēm, kas spēj ienest gaismu ne vien telpā, bet arī sirdī. Lieki piebilst, ka arī šīs dekorācijas var būt pašdarinātas.

Ja vien Ziemassvētki lutina ar sniega kupenām, kāpēc gan lai jūsu mājas pagalmu nerotātu arī kāds smaidīgs sniegavīrs vai kāds cits ziemas vēstnesis, piemēram, rūķis vai briedis?

Starp citu, Ziemassvētku gaisotni lieliski palīdz radīt arī mūzika – Ziemassvētku dziesmu atskaņošana pat melnos Ziemassvētkos spēj radīt nepieciešamo noskaņu. Arī smaržām ir liela nozīme – kurš gan, jūtot mandarīnu, piparkūku vai kanēļa smaržu, neiedomājas par Ziemassvētkiem? Lai panāktu šo efektu, varat lietot gan aromatizētās sveces, gan dabīgos aromatizētājus, piemēram, ēteriskās eļļas vai kaltētu vielu maisījumus.

ziemassvetku dekoracijas

6. Uzklājiet svētku galdu

Ziemassvētki izsenis ir bijuši bagātīga mielasta svētki, jo galdā iespējams celt visu, ko “rudentiņš – bagāts vīrs” ir sarūpējis. Piemēram, senlatvieši neuzdrīkstējās galdā celt mazāk par 9 dažādiem ēdieniem. Deviņi noteikti ēdieni bija norma, bez kuras, kā ticēja senlatvieši, laimīgs jaunais gads gluži vienkārši nebija iespējams.

Ticēšana vai neticēšana šim senlatviešu ticējumam, un deviņu dažādu ēdienu gatavošana vai negatavošana ir jūsu katra paša ziņā, bet viens ir skaidrs – lielāks vai mazāks mielasts ir neatņemama svētku sastāvdaļa, tāpēc nepaslinkojiet uz parūpējieties kaut vai par pāris svētku ēdieniem, kas tīk jūsu un jūsu ciemiņu vēderiem.

Jā, arī svētku mielastu nāksies gatavot pašiem, taču, ja pa rokai ir kāda laba recepte un nepieciešamības gadījumā arī gastronomiskā eksperta padoms, ikviens var kļūt par prasmīgu pavāru un pagatavot gardus ēdienus. Šķiet, lai pagatavotu tādus latviešu tradicionālos Ziemassvētku ēdienus kā zirņus un pupas, nav jābūt augstas klases pavāram, bet, ja ir vēlme iepriecināt savus ciemiņus ar kaut ko sarežģītāku, var nākties pamatīgi pasvīst virtuvē, taču gandarījums par pašu gatavotu mielastu ir garantēts.

ziemassvetku galds

7. Neesiet vieni – aiciniet viesus

Neskatoties uz to, ka Ziemassvētki tiek daudzināti kā ģimenes svētki, ne visiem ir ģimenes, ar kurām kopā svinēt šos svētkus, taču viens ir skaidrs – Ziemassvētkos vientulībai nav vietas, jo šie ir kopā būšanas svētki. Lai nebūtu šie svētki jāpavada vienatnē, varat ielūgt pie sevis draugus, radus vai pat sen neredzētas paziņas, jo kopā, it īpaši Ziemassvētkos, vienmēr ir jaukāk.

Cilvēki nereti Ziemassvētkos ir vieni, jo domā, ka visiem citiem ir jau kādi citi plāni, tāpēc arī neuzdrošinās kādam ko jautāt. Lieki piebilst, ka ļoti bieži cilvēki kļūdās, ka visiem citiem ir Ziemassvētku plāni, un, baidoties kādu traucēt, vientulībā svētkus pavada abas puses. Šī iemesla dēļ iesakām nebaidīties un droši aicināt pie sevis it visus, ar ko vēlaties šos svētkus pavadīt – kas nespēs ierasties, neieradīsies, bet, kas spēs, ieradīsies, iepriecinot ne vien jūs, bet arī sevi.

Tas, kā jūs pavadīsit šo Ziemassvētku vakaru, vairs nav tik būtiski – galvenais ir būt kopā. Neskaitot apdāvināšanos un svētku mielasta baudīšanu, varat spēlēt galda spēles, iet rotaļās, dziedāt, dejot, skatīties Ziemassvētku kinofilmas un raidījumus vai kā senlatvieši – liet laimes. Ja jums tīk atpūta pie dabas arī ziemas sezonā, varat velt sniegavīrus, rīkot piku kaujas un jautrības stafetes, kā arī doties mežā uz ugunskura uzcept desas vai uzvārīt zupu un pabarot meža zvērus, iekarot egļu zaros burkānus un ābolus. Atcerieties, ka Ziemassvētki, kā saulgriežos pienākas, ir jāsvin līdz pat rīta gaismai, tāpēc nodrošinieties ar garu aktivitāšu sarakstu.

ziemassvetku tradicijas

Lai jums gaiši, priecīgi, saticības un mīlestības pilni šie Ziemassvētki 2015!

Līdzīgi raksti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker