Starptautiskie

Starptautiskā studentu diena

Ik gadu, kopš 1941. gada, 17. novembrī Eiropā tie atzīmēta Starptautiskā studentu diena. Neskatoties uz to, ka mūsdienās šī diena tiek svinēta ar jauneklīgu bezrūpību un arī vairākuma starptautiski atzīmējamo dienu rašanās ir saistīta ar priecīgiem notikumiem, 17. novembris tika pasludināts par Starptautisko studentu dienu traģisku notikumu dēļ, kas norisinājās II Pasaules kara sākumā.

studentu diena 3

1939. gada 28. oktobrī, kad Čehijas galvaspilsētu Prāgu bija okupējuši nacisti, Prāgas studenti un pasniedzēji izgāja demonstrācijā, lai atzīmētu savas valsts izveidošanas gadadienu, kas ir 1918. gada 28. oktobris. Varas pārstāvjiem šī demonstrācija nepatika, tādēļ tie demonstrantus izdzenāja. Tomēr viss nebija tika vienkārši – demonstrantu izdzenāšanas laikā nopietni tika ievainots medicīnas students Jans Opletals, kurš smago ievainojumu dēļ 11. novembrī nomira. Šis traģiskais notikums tik ļoti ietekmēja studentu aprindas, ka Jana bēres, kas norisinājās 15. novembrī, pārauga dramatiskās protesta akcijās, kuru rezultātā daudzi demonstranti tika apcietināti. Arī šie notikumi nebija pēdējie traģisko notikumu virknē. Pāris dienas vēlāk, agrā rīta stundā kopmītnēs tika apcietināti vairāk nekā 1200 studentu, kas pēc tam tika nosūtīti uz koncentrācijas nometni, kur 17. novembrī 9 studentu kustības aktīvisti bez tiesas tika sodīti ar nāvessodu. Jāpiemin, ka pēc šiem šokējošajiem notikumiem, kas ietekmēja arī visu sabiedrību kopumā, pēc Ā. Hitlera pavēles visas Čehijas augstākās izglītības mācību iestādes tika slēgtas līdz pat II Pasaules kara beigām, tas ir, līdz 1945. gadam.

17. novembris kā studentu solidaritātes diena tika noteikts 1941. gadā, Londonā, Starptautiskās studentu padomes tikšanās reizē.

studentu dienas vesture

Neskatoties uz to, ka Eiropas studenti un studentu organizācijas šo dienu atzīmē jau vairāk nekā 70 gadus, Latvijā šī diena tiek svinēta vien aptuveni 20 gadus. Latvijā Starptautiskās studentu dienas svinēšanas tradīcijas aizsāka Latvijas Lauksaimniecības universitāte (LLU), deviņdesmitajos gados aicinot visus Latvijas studentus doties uz Jelgavu, kas arī mūsdienās ir zināma kā Latvijas studentu pilsēta.

Ik gadu 17. novembrī gan Latvijā, gan pārējās Eiropas valstīs par godu Starptautiskajai studentu dienai tiek veidoti lielāki un mazāki, dažādu formu un satura pasākumi, kuros, kā likums, tiek noturēts līdzsvars starp studentiskumu, intelektuālajām vērtībām un izklaidi. Visas dienas garumā tiek organizēti dažādi kultūras un izklaides pasākumi, sociālās, informatīvās un komunikācijas aktivitātes, konkursi un sacensības, kā arī cita veida pasākumi. Šo pasākumu un aktivitāšu mērķauditorija ir ne vien studenti, bet arī sabiedrība kopumā. Jāpiemin, ka šī diena ir arī lieliska iespēja augstākās izglītības mācību iestādēm aicināt savām studentu aprindām pievienoties jauniešus no citām valstīm, kā arī iesaistīties dažādos sabiedriskos un starptautiskos projektos. Jāsaka, ka visi šie pasākumi parasti piesaista lielu investoru, labdarības organizāciju un ziedotāju uzmanību, kas vairumā gadījumu sniedz izglītības iespējas tiem jauniešiem, kas nāk no mazturīgām ģimenēm vai mazattīstītām valstīm, vai kādu citu iemeslu dēļ nevar atļauties studijas augstskolā. Visu šo aktivitāšu mērķis ir multikulturālisma svinēšana, kā arī dažādības un sadarbības veicināšana starp studentiem visā pasaulē.

studentu diena

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker