Starptautiskie

Skolotāju diena

Starptautiskā skolotāju diena jeb Pasaules skolotāju diena ir starptautiski atzīmējama diena, kas Latvijā tiek atzīmēta oktobra pirmajā svētdienā. Tāpat kā Latvijā, arī Baltkrievijā, Ukrainā, Ungārijā un Kazahstānā šī diena tiek atzīmēta oktobra pirmajā svētdienā.

Citviet pasaulē šī diena tiek atzīmēta citos mēnešos un datumos. Tas, ka liela daļa pasaules valstu šo dienu svin citos datumos, ir izskaidrojams ar faktu, ka daudzas valstis to svin par godu kādai vietējai un ievērojamai personai, piemēram, Argentīnā to svin 11. septembrī, kas ir Domingo Faustīno Sarmiento nāves diena. D. F. Sarmiento bija Argentīnas aktīvists, intelektuālis, rakstnieks, valstsvīrs un septītais valsts prezidents.

20 pasaules valstis – Armēnija, Azerbaidžāna, Bulgārija, Kanāda, Igaunija, Vācija, Lietuva, Maķedonija, Maldīvija, Maurīcija, Moldova, Nīderlande, Pakistāna, Filipīnas, Kuveita, Katara, Rumānija, Krievija, Serbija, Lielbritānija – to svin tieši 5. oktobrī.

5. oktobris pēc Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas jeb UNESCO iniciatīvas tika pasludināts par starptautiski svinamu dienu jau 1994. gadā. Jāpiemin, ka 1994. gadā šī diena ne vien formāli tika pasludināta par Starptautisko skolotāju dienu, bet arī pirmo reizi tika svinēta, atzīmējot kārtējo gada dienu notikumam, kad 1966. gada 5. oktobrī, Parīzē tika pieņemtas UNESCO un Starptautiskās Darba organizācijas rekomendācijas par skolotāju statusu. Tā mūsdienās 5. oktobris ir iespēja atminēties šo pieņemto rekomendāciju nozīmību, kuru vadlīnijas par skolotāju profesionalitāti, nodarbinātības apstākļiem, līdzdalību lēmumu pieņemšanā un pasaules valstu centieniem uzlabot izglītības kvalitāti ir vēl joprojām ļoti aktuālas.

Neskatoties uz to, ka šī diena dažādās pasaules valstīs tiek svinēta dažādos datumos, mērķi šai dienai paliek nemainīgi. Starptautiskās skolotāju dienas mērķis ir pateikties skolotājiem, pasniedzējiem un visiem citiem apmācītājiem par viņu ieguldīto darbu katra indivīda un visas sabiedrības attīstībā. Šīs dienas ietvaros īpaši tiek uzsvērta skolotāju svarīgā loma izglītības kvalitātes un zināšanu nodrošināšanā visos līmeņos, attieksmju veidošanā, kā arī vērtību uzstādīšanā, kas ir vispārzināmi un būtiski aspekti pasaules uztveres veidošanā un spējā vadīt racionālas pārmaiņas tajā.

Jāpiemin, ka katru gadu, atzīmējot Starptautisko Skolotāju dienu, UNESCO nosaka tās tematu, uz kuru balstoties, tiek organizētas visas organizācijas aktivitātes – diskusijas un pasākumi. Piemēram, 2014. gada Starptautiskās Skolotāju dienas tēma bija saistīta ar dzimumu līdztiesību pedagoģijā.

rudens ziedi

Atgriežoties pie Latvijas Skolotāju dienas svinēšanas tradīcijām, jāsaka, ka oficiāli Skolotāju diena tiek svinēta oktobra pirmajā svētdienā, bet reāli tā visbiežāk tiek svinēta jau piektdienā pirms oficiālās skolotāju dienas, tātad – oktobra pirmajā piektdienā.

Neskatoties uz to, ka šī diena ir svētku diena visiem pedagogiem (skolotājiem, pasniedzējiem un citiem apmācītājiem), šīs dienas svinēšanas tradīcijas visspilgtāk ir novērojamas tieši pamatskolās un vidusskolās. Skolotāji šajā dienā atpūšas, proti, mācību stundas nevada – mācību stundas vada vecāko klašu skolēni, attiecīgi pamatskolā – 9. klases skolēni, bet vidusskolā – 12. klases skolēni. Ņemot vērā to, ka skolotāju funkcijas ir pārņēmuši skolēni, šajā dienā notiek vien pāris mācību stundas, kas nozīmē to, ka šo svētku dienu var izbaudīt ne vien skolotāji, bet arī skolēni. Pēc mācību stundām parasti notiek svētku koncerts vai svinīgs pasākums, kura laikā skolēni pateicas saviem skolotājiem par viņu ieguldīto darbu sabiedrības izglītošanā, pasniedzot tiem ziedus vai kādas citas pateicības dāvanas. Izglītības iestādēs šī diena skolotājiem nereti beidzas ar kādu atpūtas pasākumu kopā ar kolēģiem – citiem skolotājiem, kas tiek organizēts pēc pašu vēlmēm un ieskatiem.

Ja arī netiek organizētas iepriekš minētās aktivitātes, tiek padomāts vismaz par to, kā pateikties pedagogiem par viņu ieguldīto darbu izglītībā un padarīt šo dienu par viņu svētku dienu.

Birkas
Back to top button
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker