LīgoLīgo tradīcijas

Pirtī iešana Jāņos

Viens no senākajiem miesas un dvēseles attīrīšanās līdzekļiem ir pirts, kas it īpaši tiek piekopts arī vasaras saulgriežos – Jāņos. Ja ikdienā iet pirtī, lai attīrītos fiziski, tad Jāņos iet pirtī arī tādēļ, lai attīrītos garīgi, jo, kā zināms, Jāņi ir maģisks laiks, kas ir īpaši piemērots fiziskas un garīgas attīrīšanās rituāliem. Jāpiemin, ka būtiska ir ne vien attīrīšanās, bet arī enerģijas uzņemšana, kas iespējama, pirtī dažādos veidos izmantojot dabas pilnbriedā ievāktās zāles jeb jāņuzāles un augus.

Ja mūsdienās cilvēki iet pirtī pašā svētku vakarā, tad senie latvieši pirti apmeklēja īsi pirms pašiem svētkiem – dienu pirms svētkiem, kad bija padarīti visi svētku sagatavošanās darbi, lai ar tīru miesu un garu varētu svinēt dabas un cilvēku auglību. Jāpiebilst, ka gan senatnē, gan mūsdienās bija un ir vērojamas abas variācijas, kurās pirts tiek izmantota kā fiziska un garīga sagatavošanās Jāņiem un kā pati Jāņu sastāvdaļa.

Senos laikos pirtis tika izmantotas ne vien kā mazgāšanās vieta, bet arī kā, piemēram, dzemdību, slimnieku un nelaiķu apkopšanas vieta un vēlāk pat kā gaļas kūpinātava. Mūsdienās pirts ir kļuvusi par mazgāšanās un ārstniecības vietu, atpūtas un relaksācijas vietu, kā arī lielisku socializēšanās vietu, jo pirtī, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, finansiālā un sociālā statusa, visi ir vienādi, jo ir kā tikko no mātes miesām nākuši, proti, kaili. Mūsdienās daudzi izvēlas apmeklēt pirti vairāk vai mazāk saģērbušies peldkostīmā vai peldbiksēs, tomēr tas nav īsi pareizi. Par to, kā būtu pareizi apmeklēt pirti, lasiet raksta turpinājumā.

dryingherbs

Sagatavošanās

Pirmkārt, uz pirti var iet tikai labā garastāvoklī un nesteidzoties. No iešanas pirtī ir jāizvairās, ja ir slikta veselība, kāds akūts iekaisums, fizisks nogurums, ievērojamas paģiras vai pārmērīgi pieēsts vēders, tomēr nav ieteicams būt arī tukšā dūšā. Pirms iešanas pirtī ieteicams ēst ko vieglu, piemēram, augļus un dārzeņus. Visu dienu pastiprināti jālieto ūdens vai zāļu tējas, kā arī minerālūdens, lai neizskalotu un neizsviedrētu no organisma nepieciešamās minerālvielas. Jāpiemin, ka pirts ir domāta, lai izsviedrētos, proti, izsvīstu no ķermeņa toksīnus un citas atkritumvielas, kas atrodas cilvēka limfā, tāpēc mazgāties pirtī nav ieteicams – to var darīt tikai pēc pirts apmeklējuma. Līdzi jāņem galvassega, vairāki dvieļi, kā arī čības, ar kurām staigāt mitrajās zonās.

pirts2

Karsēšanās

Karsējoties pirtī vēlams likt galvā galvassegu, kas var būt speciālā cepure vai, piemēram, dvielis, lai aizturētu karstumu, kas, galvai atrodoties visaugstāk, var to pārkarsēt, proti, var izraisīt ģīboni un bojā matus. Vairāki dvieļi nepieciešami, lai tos varētu paklāt uz lāvas, lai tajos varētu ietīties, tādējādi pastiprinot svīšanu, kā arī lai tajos varētu noslaucīties pēc pirts apmeklējuma un mazgāšanās. Pirtī iet vairākkārt – karsējas apmēram 5 – 10 minūtes, atpūšas apmēram 10 minūtes, un to atkārto 3 – 5 reizes. Jāuzsver, ka karsēšanās laikā nevajadzētu dzert alu, kā tas Jāņos nereti tiek darīts, jo alus, kā jebkurš alkohols, pastiprina šūnu dehidrāciju jeb atūdeņošanos, kas karsēšanās laikā jau notiek pati par sevi. Lai saglabātu labu veselību un pašsajūtu, svarīgi ir pastāvīgi uzturēt šūnās normālu šķidruma līmeni, ko iespējams izdarīt, karsēšanās laikā dzerot ūdeni vai zāļu tējas.

pirts3

Atvēsināšanās

Atvēsināties pēc katra pirts apmeklējuma iespējams vairākos veidos – noskaloties ar remdenu ūdeni pirtī vai dušā, atvēsināties laukā vai pirts priekštelpā, nopeldēties upē, ezerā, dīķī, jūrā vai baseinā, izvārtīties sniegā vai rasā. Jāatgādina, ka atvēsināšanās nevar būt ilgāka par 10 minūtēm, lai nesāktos ķermeņa atdzišana, kas var rezultēties ar saaukstēšanos, tāpēc jau pēc pavisam neilga laika ir atkal jāiet karsēties pirtī.

Pēršanās

Pēršanās notiek pēc ķermeņa izkarsēšanās. Pirtī ieteicams pērties ar iepriekš sagatavotām zāļu vai koku zaru slotiņām, kas nodrošina ādu un ķermeni ar dažādām bioaktīvām, vērtīgām vielām, kas atrodamas zaļajos augos, kā arī veic masāžu un pastiprina sviedrēšanos. Turklāt, ieteicams pērties divatā, jo, pirmkārt, tas ir fiziski vieglāk nekā pērties vienatnē un, otrkārt, perot otru tiek mazāk patērēta enerģija un vairāk izsvīsti sviedri. Ja skatāmies uz pēršanos divatā no ezotēriskā viedokļa, starp pērēju un peramo notiek arī enerģijas apmaiņa, kas ir it īpaši vēlama starp sievietēm un vīriešiem. Lai varētu pienācīgi nopērties, ir nepieciešamas vien divas slotas. Tas, no kā pagatavot slotiņas, ir jānolemj individuāli, balstoties uz augu fiziskajām (asumu, maigumu) un bioaktīvajām īpašībām (smaržu, vielām), kā arī savām vēlmēm attiecībā uz tām, proti, vai ir vēlme nomierināties, izmasēties, izvadīt toksīnus, uzņemt vērtīgās vielas u.tml.

scrub

Noberzēšanās

Kā jau pieminēts, pirtī nav ieteicams mazgāties, it īpaši ar ziepēm, kas noārda ādas dabisko aizsargkārtu. Pirtī ir jānoberžas, lai attīrītu ādu no mirušajām ādas šūnām un poras no netīrumiem. Šādam nolūkam vislabāk līdz dabiskais sūklis – sizals, kā arī skrubis. Lielisku skrubi var pagatavot jebkurš mājas apstākļos – sajaukt jūras sāli vai kafijas biezumus ar kādu aromātisko vai ēterisko eļļu, vai medu. Skrubi ierīvē ādā, neilgi patur uz tās un tad noskalo. Matus var izskalot ar bioloģiski aktīvajām vielām piesātināto ūdeni, kas palicis no slotiņu mērcēšanas pirtī. Matu skalošanai var izmantot arī alu, kas atšķaidīts ar siltu ūdeni. Jāņos, kā jau svētkos, kuros tradicionālais dzēriens ir alus, šī metode varētu būt īpaši piemērota un vienkārši realizējama.

 

 

Līdzīgi raksti

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker