LīgoLīgo svētku apģērbi

Matu frizūras Līgo svētkiem

Šis raksts, šķiet, būs aktuāls sievietēm, jo, kā zināms, mati ir sievietes rota, kurai svētku gadījumos tiek pievērsta īpaša vērība. Lai mati kalpotu par rotu, ar tiem ir krietni jāpastrādā, proti, par to izskatu ir jāpiedomā vairāk nekā ikdienā. Matus var ieveidot, sakārtot konkrētā frizūrā vai izrotāt ar noteiktiem matu rotājumiem, kuru klāsts mūsdienās ir plašs un daudzveidīgs.

Runājot par Jāņiem, atkal ir jāatgriežas pie mūsu senču tradīcijām attiecībā un vizuālo izskatu svētku laikā. Senlatvieši svētkos jeb godos gāja tautas tērpā, un pie tautas tērpa bija pieņemts sapīt matus vienā vai divās bizēs, kā arī izveidot no tiem vienu vai divas copes. Skaidrs ir tas, ka mati nekad – ne svētkos, ne ikdienā – nebija izlaisti vaļēji. Ar vaļējiem matiem sievieti varēja redzēt vien pirtī vai gultā, bet visos citos gadījumos – ar savāktiem matiem. Senatnē atsevišķās kultūrās uzskatīja, ka sieviete ar vaļējiem matiem ir nabadzīga vai nevīžīga. Protams, mūsdienās šajā jautājumā ir ieviesušās būtiskas izmaiņas, proti, sievietes vairākumā gadījumu tur matus izlaistus, bet retāk – savāktus.

Balstoties uz iepriekš minēto, jāsaka, ka, ja vēlaties Jāņos izskatīties īsteni latviskā un tautiskā stilā, matus ir jāsavāc bizē vai copē. Tautisku izskatu matiem piešķirs tieši dažādi pinumi un vijumi, kas ir novērojami arī latviešu ornamentikā un folklorā kopumā. Tā kā runājam par Līgo svētkiem, kad it visur dominē jāņuzāles, pilnīgam matu sakārtojumam vēlams to papildināt ar jāņuzāļu vai ziedu vainagu, kā tas meitām un sievām pienākas.

Mūsdienu mode ir ieviesusi ievērojamas korekcijas tautas tērpa un tam piederošo elementu nēsāšanas jautājumā, proti, tautas tērpa un tā elementu nēsāšanas tradīcijas ir pielāgotas arī mūsdienu cilvēka vēlmēm un sabiedrībā valdošajam stilam. Ja ir vēlme izskatīties tautiski, nav vairs jāvelk tradicionālais tautas tērps pilnā komplektācijā, bet gan atsevišķus vai stilizētus tā elementus. Tas pats attiecas uz matu sakārtojumu – lai izskatītos tautiski, vairs nav jāpin vai jāveido tradicionālās bizes vai copes, bet gan jāizveido frizūra, kas stilistiski atgādina tradicionālās bizes vai copes. Tāpat ar vainagiem – ja nav vēlmes vilkt vainagu, varat rotāt matus ar ziedu elementiem, stilizētiem ziedu vainagiem vai citām matu rotām, piemēram, stīpām vai sprādzēm.

Raksta turpinājumā tiks piedāvātas frizūru idejas, kā izkārtot, ieveidot un izrotāt savus matus Līgo svētkos, lai jūs izskatītos ne vien tautiski un latviski, bet arī eleganti un moderni. Izvēlieties sev piemērotāko un tīkamāko matu frizūras variantu un esiet skaistas!

Viena bize

bize5bize3bize2bizebize4

Divas bizes

bizesCopes

cope3

cope2copecope4

Daļēji sapīti

daleji4

daleji3dalejiIzlaisti

valeji2valejiVainagi

vainagi

 

Līdzīgi raksti

Apskaties arī
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker