Starptautiskie

8. marts – Starptautiskā sieviešu diena

Kas ir Sieviešu diena?

Starptautiskā sieviešu diena, kas ik gadu tiek svinēta 8. martā, ir starptautiska sieviešu solidaritātes diena, kas lielākā vai mazākā mērā tiek svinēta visā pasaulē. Jāsaka, ka šī diena tiek svinēta galvenokārt tajās valstīs, kurās jūtama sociālistisko partiju ietekme. Šī diena ir veltīta sievietēm, neatkarīgi no to bioloģiskā vai sociālā statusa.

8. marts

Kā radās Sieviešu diena?

Balstoties uz populārāko mītu, sieviešu dienas aizsākumi meklējami 1857. gada 8. martā, Ņujorkā, kad sievietes aizsāka cīņu par savām tiesībām. Sievietes, kas strādāja tekstilrūpniecībā, sašutušas izgāja ielās un sarīkoja dumpi pret pārlieku smagajiem darba apstākļiem un necilvēcīgi ilgo darba laiku, kā arī neadekvāti mazo darba samaksu. Policija, vairākas reizes izšaujot, vardarbīgi demonstrāciju izklīdināja, rezultātā ievainojot un nogalinot vairākus desmitus protestētāju. Opozicionāru partijas visā pasaulē sāka pieminēt šos notikumus, sākumā pozicionējot tos kā sēru dienu, bet pēc tam kā sieviešu solidaritātes dienu.

Interesanti, bet vēsturniekiem vēl līdz šim nav izdevies atrast nekādus pierādījumus tam, ka kaut kas tāds 1857. gada 8. martā būtu noticis. Tiek uzskatīts, ka šis mīts radies 1960. gados, PSRS, lai Starptautisko sieviešu dienu varētu piesaistīt šajā valstī valdošajai ideoloģijai, vai lai šo svētku svinēšanu padarītu simboliskāku.

sieviesu dienas vesture

Sieviešu dienas izplatība dažādās pasaules valstīs

  • Pusgadsimtu vēlāk par 1857. gada 8. marta notikumiem atcerējās Ņujorkas sociāldemokrātiskās organizācijas aktīvistes, kas 1908. gada 8. martā sarīkoja maršu, tādējādi pieprasot īsāku darba dienu, labāku atalgojumu, kā arī balsstiesības vēlēšanās. 15 000 sieviešu tika izdzenātas, aplaistot tās ar netīru un ledus aukstu ūdeni.
  • Sieviešu diena pirmo reizi tika svinēta Amerikas Savienotajās Valstīs, 1909. gadā, kad Amerikas sociālistiskā partija februāra pēdējo svētdienu pasludināja par Nacionālo sieviešu dienu. Kā Nacionālā sieviešu diena tā tika svinēta līdz 1913. gadam.
  • 1910. gada 27. augustā, Kopenhāgenā, Starptautiskās sociālistiskās sieviešu konferences laikā vācu sociāliste Klāra Cetkina ierosināja sākt svinēt starptautisku sieviešu solidaritātes dienu. K. Cetkinas ierosinājums tika atbalstīts, un 19. marts tika pasludināts par starptautisko sieviešu solidaritātes dienu.
  • Jau nākamajā – 1911. gadā starptautisko sieviešu solidaritātes dienu kā sieviešu tiesību aizstāvības dienu 19. martā plaši atzīmēja visi sociāldemokrāti Austrijā, Vācijā, Dānijā un Šveicē, miljons cilvēkiem izejot manifestācijās un pieprasot vienlīdzīgas tiesības kā vīriešiem, tā arī sievietēm. 1912. gadā šajās pašās valstīs dažādi pasākumi notikuši 12. maijā.
  • Sākot ar 1913. gadu starptautiskās sieviešu solidaritātes dienas datumi mainījās – Vācijā tā tika svinēta 12. martā, Šveicē, Nīderlandē un Austroungārijas zemēs tā tika atzīmēta 9. martā, bet Francijā un Krievijas impērijā tai tika atvēlēts 2. marts. Tikai 1914. gadā tika panākta zināma vienprātība, un vairākums Eiropas valstu starptautisko sieviešu solidaritātes dienu sāka svinēt 8. martā. Līdz pat 20. gadsimta beigām šīs dienas svinības izpaudās dažādos mītiņos un demonstrācijās, bet pēc tam pamazām izsīka.
  • 1921. gadā Padomju Krievijā II Komunistiskās sieviešu konferences laikā tika nolemts starptautisko sieviešu solidaritātes dienu atzīmēt 8. martā, lai pieminētu sieviešu streiku Pēterburgā, kas notika 1917. gada 8. martā un kas aizsāka Februāra revolūciju – krievu sieviešu streiku par “maizi un mieru”, tādējādi reaģējot uz vairāk nekā 2 miljonu krievu karavīru nāvi kaujās.
  • Pēckara gados līdz ar feminisma nostiprināšanos vairākās kapitālistiskajās valstīs sāka atdzimt 8. marta svinēšanas tradīcijas, tikai šoreiz feministes cīnījās nevis par savām pamattiesībām, bet jau par dzimumu vienlīdzību, kas līdz ar 60. gadu brīvdomības vilni izvērtās plašā kustībā.
  • 1965. gadā PSRS Augstākā Padome Starptautisko sieviešu dienu pasludina par valsts svētkiem un oficiālu brīvdienu. Tas tika darīts ar mērķi pieminēt sieviešu sasniegumus komunisma celšanā, piedalīšanos tēvzemes sargāšanā Lielā Tēvijas kara laikā, sieviešu varonību un nesavtību kā frontē, tā aizmugurē, kā arī draudzības stiprināšanu starp cilvēkiem un cīņu par mieru. Jāsaka, ka Padomju Savienībā šiem svētkiem, salīdzinoši ar citām pasaules valstīm, tika piešķirta ļoti liela nozīme.
  • Saistībā ar Starptautisko sieviešu gadu 1975. gadā arī ANO Starptautisko sieviešu dienu sāka atzīmēt 8. martā. 1977. gadā ANO Ģenerālā asambleja ieteica ANO dalībvalstīm ik gadu svinēt Cīņas par sieviešu tiesībām dienu un ANO starptautiskā miera dienu, datumu izvēloties saskaņā ar vietējo kultūru un paražām.
  • Šodien Starptautiskā sieviešu diena ir oficiāli valsts svētki tādās valstīs kā Albānija, Armēnija, Azerbaidžāna, Baltkrievija, Bosnija un Hercegovina, Bulgārija, Gruzija, Itālija, Kamerūna, Kazahstāna, Kirgizstāna, Ķīna, Krievija, Kuba, Maķedonija, Melnkalne, Moldova, Mongolija, Serbija, Tadžikistāna, Ukraina, Uzbekistāna un Vjetnama. Mūsdienās šiem svētkiem ir liela nozīme tādās valstīs, kurās dzimumu līdztiesības līmenis varētu būt augstāks, piemēram, Indijā un Pakistānā.

sieviesu diena 8. marts

Sieviešu dienas izplatība Latvijā

1945. gadā, Latvijai nonākot Padomju Savienības sastāvā, padomju funkcionāri aktīvi sāka ieviest jaunas tradīcijas, 8. martu padarot par Latvijā svinamu dienu. 1990. gadu sākumā, kad Latvija atguva neatkarību, Starptautiskās sieviešu dienas kā PSRS okupācijas mantojuma svinēšana tika pārtraukta.

Līdz 2008. gadam Latvijā Starptautiskā sieviešu diena oficiāli netika svinēta ideoloģisku apsvērumu dēļ, proti, Starptautiskā sieviešu diena tika saistīta tikai un vienīgi ar PSRS okupācijas mantojumu. Tomēr 2008. gadā tā tika oficiāli atzīta par atzīmējamu dienu, bet ne brīvdienu, kā tas ir dažās citās valstīs.

Vēl līdz šai dienai 8. marts Latvijā tiek vērtēts neviennozīmīgi. Vienai sabiedrības daļai tie ir lieli svētki, bet otrai sabiedrības daļai, uzskatot tos par padomju laiku palieku, tie izraisa riebumu. Lai vai kā, lielākā daļa sabiedrības, īpaši vīrieši, šo dienu uztver kā itin labu iemeslu savu sieviešu iepriecināšanai, uzdāvinot tām ziedus, kādu dāvaniņu vai kā citādi padarot šo dienu gaišāku.

Sieviešu dienas tradīcijas

8. martā jeb Starptautiskajā sieviešu dienā tiek sveiktas sievietes, izsakot tām laba vēlējumus un dāvinot ziedus, kas visbiežāk ir tulpes. Sveicēju lomā šajā dienā ir vīriešu dzimuma pārstāvji, kas sveic visas sev svarīgās sievietes – sievas, draudzenes, mātes, meitas, māsas, kolēģes, kā arī citas sev svarīgās sievietes. Kas vēlas, dāvina ne vien ziedus, bet arī kādas nelielas dāvanas, tomēr visbūtiskākais šajā dienā ir izrādīt īpašu uzmanību sievietēm, tādējādi godinot sieviešu dzimumu.

starptautiska sieviesu diena

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker